Lék proti osteoporóze možná dokáže zabránit vzniku rakoviny prsu

3. 3. 2010 | Tisková zpráva Cancer Research UK


Lék využívaný běžně při léčbě osteoporózy (onemocnění, při kterém ubývá kostní hmoty a kosti se tak stávají křehčími) možná navíc dokáže o třetinu či více snížit riziko vzniku rakoviny prsu. Vyplývá to z výsledků nového výzkumu, který byl právě publikován v odborném časopise British Journal of Cancer [1].

Lék proti osteoporóze možná dokáže zabránit vzniku rakoviny prsu

Ilustrační obrázek: Benjamin Balazs (Pixabay)

Výzkumníci zjistili, že u žen, které užívaly tento lék nejdéle – tzn. dva roky a více – bylo až o 40 % nižší riziko rakoviny prsu. Tento účinek se projevil pouze u žen, které nebyly obézní.

V rámci této studie bylo vyzpovídáno téměř 3000 žen, u kterých byla diagnostikována rakovina prsu, a jejich údaje byly porovnány s informacemi od zhruba 3000 žen, které tímto onemocněním netrpěly. Výzkumníci se zajímali i o to, kolik žen užívalo léky proti osteoporóze – tzv. bisfosfonáty – a pokud ano, jak dlouho.

Hlavní autorkou studie, kterou finančně podpořily americké National Institutes of Health, je Dr. Polly Newcombová z Fred Hutchinson Cancer Research Center, který sídlí v Seattlu ve státě Washington. Dr. Newcombová vysvětlila: „Tyto léky inhibují růst mnoha typů buněk, a naše rozsáhlá studie naznačuje, že tímto způsobem by mohly účinkovat i na rakovinné buňky v prsu.“

Dřívější studie prokázaly snížení rizika recidivy rakoviny prsu u žen, které během léčby tohoto onemocnění užívaly bisfosfonáty. Bude ještě zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda bisfosfonáty skutečně mohou snížit riziko rakoviny prsu.

Dr. Lesley Walkerová z britské organizace Cancer Research UK k této studii podotkla: „Jsou to zajímavé výsledky, ale stále zde zůstává nezodpovězená otázka, zda tento typ léčiva skutečně může omezit riziko rakoviny prsu. Vědci budou muset zaměřit svou pozornost na způsob, jakým tyto léky působí na rakovinné buňky, a zda nejsou bisfosfonáty vhodné jen pro určitou skupinu žen. Všechny léky mají potenciální vedlejší účinky a musí projít důkladným testováním, než budou případně schváleny pro použití k prevenci či léčbě.“

Professor Jack Cuzick, epidemiolog z Cancer Research UK, který mj. koordinuje klinickou studii IBIS-2 zaměřenou na prevenci rakoviny prsu, konstatoval: „Je to skutečně zajímavý závěr. Zmiňované účinky bisfosfonátů byly předpokládány již v době dřívějších klinických studií zaměřených na léčbu rakoviny prsu, kdy tato léčiva snižovala míru recidivy onemocnění. Závěry této americké studie však bude ještě potřeba potvrdit pomocí randomizovaných preventivních studií, které budou prováděny u žen s vysokým rizikem rakoviny prsu.“

Prof. Cuzick pokračoval: „My jsme již podobnou preventivní studii zahájili u postmenopauzálních žen. Naše studie je zaměřena na lék, který zabraňuje produkci estrogenu; malá část naší studie se zabývá i využitím bisfosfonátů. Bude však zapotřebí daleko rozsáhlejších studií, aby se potvrdilo, zda mohou bisfosfonáty sehrát roli v prevenci rakoviny prsu.“

Reference

  1. Newcomb PA, Trentham-Dietz A, Hampton JM. Bisphosphonates for osteoporosis treatment are associated with reduced breast cancer risk. British Journal of Cancer 2010; 102(5):799–802. doi: 10.1038/sj.bjc.6605555

Klíčová slova: bisfosfonáty, klinická studie, rakovina prsu

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU