Na ultrazvuku není vidět všechno

25. 9. 2019 | Jarmila, 52 let, Plzeň


Je mi 52 let a od 35 let chodím pravidelně v místě svého bydliště na ultrazvukové vyšetření prsů. Vím, že po 45. roce mám již nárok na preventivní vyšetření mamografem, ale po přečtení několika článků o škodlivosti tohoto vyšetření jsem ho dlouho odmítala.
Na ultrazvuku není vidět všechno

Ilustrační obrázek: shutterstock.com

Rok po jednom z ultrazvukových vyšetření jsem začala pozorovat změnu na pravém prsu. Nejednalo se o žádnou hmatnou bulku, ale prs byl pocitově prostě jiný. Objednala jsem se opět na ultrazvuk a paní lékařka mě ubezpečila, že nález je zcela v pořádku.

Po dalším půl roce, kdy se nález zvýrazňoval a také po naléhání mé dcery, jsem se rozhodla přece jen zajít do screeningového centra na mamografii. Byl pro mě velký šok, když mi lékařka centra ihned provedla i biopsii z prsu. Teprve zde mi vysvětlili, že mamografie je zcela bezpečná a že některé známky karcinomů se dají zjistit pouze tímto vyšetřením.

O prs jsem přišla, jsem po 6. cyklu chemoterapie a má léčba ještě zdaleka není u konce. Moc bych si přála, abych mohla vše vrátit a rozhodnout se lépe. Mrzí mě i to, že mě lékařka při ultrazvuku neupozornila, že tato metoda rozhodně nedokáže odhalit vše. 

Chtěla bych tímto příběhem apelovat na ostatní ženy po 45. roce. Na vyšetření choďte do akreditovaných screeningových center a hlavně se nebojte mamografie!