Molekula vyskytující se u bakterií dokáže zastavit rakovinu prsu

21. 8. 2011 | ecancer.org


Britští vědci objevili způsob, jakým molekula, která byla poprvé popsána u bakterie, dokáže zablokovat protein způsobující vznik a šíření rakoviny prsu. Výsledky výzkumu byly právě zveřejněny v odborném časopise Nature Chemistry [1].

Molekula vyskytující se u bakterií dokáže zastavit rakovinu prsu

Ilustrační obrázek: shutterstock.com

Expertům z Cambridgeského výzkumného ústavu (Cambridge Research Institute) a z Cambridgeské univerzity (University of Cambridge) se podařilo na molekulární úrovni popsat mechanismus, jakým thiostrepton – přirozeně se vyskytující antibiotikum u některých bakterií – „sevře“ protein FOXM1 a znemožní jeho fungování.

Protein FOXM1 se ve větším množství vyskytuje v buňkách zhoubných nádorů prsu. Zde se váže na specifické úseky DNA a zapíná geny, které regulují růst a dělení buněk. FOXM1 je příčinou šíření nádoru a funguje i jako spouštěč pro růst krevních cév, které zásobují nádor živinami a tím umožňují jeho další růst. Odborníci na onkologii se domnívají, že zablokováním tohoto proteinu by bylo možné zabránit vzniku rakoviny již v raném stadiu, a následně i růstu a šíření zhoubného nádoru.

Návrh účinných léků, které by dokázaly zablokovat protein FOXM1 nebo i podobně fungující proteiny, představuje pro vědce poměrně obtížný problém. Nový objev však výzkumníkům umožní navrhnout malé molekuly podobné thiostreptonu, které budou ještě účinněji blokovat rakovinotvorný účinek proteinu FOXM1.

Prvím autorem studie je profesor Shankar Balasubramanian z Cambridgeské univerzity, který vysvětlil: „Až dosud jsme neznali žádnou přirozeně se vyskytující molekulu, která by se mohla vázat přímo na protein ovlivňující aktivitu genů. A nyní se poměrně překvapivě ukázalo, že jedna molekula vyskytující se u bakterií – která má navíc velmi silný antibiotický účinek – je toho schopna: v buňkách nádoru prsu vypíná rakovinotvorné geny.“

Prof. Balasubramanian ještě dodal: „Tato přirozeně se vyskytující molekula nemá zcela ideální vlastnosti, aby se dala přímo použít jako lék na rakovinu prsu. Ale díky tomuto převratnému objevu nyní známe molekulární strukturu, na jejímž základě budeme moci navrhovat účinnější a selektivnější léky, které zablokují protein FOXM1.“

Jen ve Velké Británii je rakovina prsu každoročně diagnostikována zhruba u 48 000 žen, a asi 12 000 žen na toto onemocnění umírá (viz Pozn. překl.).

Dr. Lesley Walkerová z britské organizace Cancer Research UK k výsledkům této studie poznamenala: „Přežití rakoviny prsu se za posledních 30 let výrazně zlepšilo díky rozvoji cílenějších metod léčby. Zatím však není ani zdaleka vyhráno. Odborníci si lámou hlavu nad tím, jak zabránit zhoubným nádorům prsu v metastázování do ostatních částí těla: jakmile se rakovina rozšíří, léčba je daleko obtížnější. Právě jsme se stali svědky fascinujícího objevu, že obyčejná bakterie možná skrývala nápovědu k návrhu nových postupů, které by mohly zabránit vzniku a šíření rakoviny prsu.“

Reference

  1. Hedge, N. S., Sanders, D. A., Rodriguez, R., Balasubramanian, S. (2011). The transcription factor FOXM1 is a cellular target of the natural product thiostrepton. Nature Chemistry DOI: 10.1038/nchem.1114

Poznámka překladatele

  • V Česku je rakovina prsu každoročně diagnostikována u téměř 7 000 žen, a necelé 2 000 žen na toto onemocnění umírá.

Klíčová slova: thiostrepton, FOXM1, rakovina prsu

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU