Muži s vyšší hladinou estrogenu mají zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu, tvrdí mezinárodní studie

11. 5. 2015 | Tisková zpráva Cancer Research UK


Muži s vyšší hladinou ženského hormonu estrogenu mají zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu. K takovému závěru dospěli autoři mezinárodní studie, která byla právě publikována v odborném časopise Journal of Clinical Oncology [1].

Muži s vyšší hladinou estrogenu mají zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu, tvrdí mezinárodní studie

Ilustrační obrázek: Nathan Cowley (pexels.com)

Jedná se o historicky první studii, která odhalila souvislost mezi hladinou estrogenu v krvi a rakovinou prsu (karcinomem prsu) u mužů. Již dříve byla potvrzena souvislost mezi hladinou estrogenu v krvi a zhoubnými nádory prsu, dělohy a vaječníků u žen.

Muži s nejvyšší hladinou estrogenu měli 2,5krát vyšší riziko vzniku karcinomu prsu než muži, u nichž byla naměřena nejnižší hladina tohoto hormonu (viz Pozn).

Karcinom prsu u mužů je vzácné onemocnění: podle statistik britské organizace Cancer Research UK postihne každoročně jednoho ze 100,000 mužů ve Velké Británii. Zatímco u britských žen je každoročně diagnostikováno téměř 50 000 případů karcinomu prsu, u britských mužů je to „jen“ asi 350 případů ročně.

Do výzkumu koordinovaného americkým Národním onkologickým ústavem (National Cancer Institute) se kromě USA zapojily Velká Británie, Norsko, Švédsko, Finsko a Kanada.

Studie se zaměřila na velkou mezinárodní kohortu mužů, u nichž byl diagnostikován karcinom prsu. Výzkumníci srovnávali hladinu estrogenu u 101 mužů, u nichž byl časem diagnostikován tento zhoubný nádor, s hladinou estrogenu u 217 zdravých mužů.

Jedním z autorů studie je prof. Tim Key z Oxfordské univerzity (University of Oxford), který vysvětlil: „Naše studie vůbec poprvé dokázala, že hladina estrogenu hraje významnou roli ve vzniku zhoubných nádorů nejen u žen, ale také u mužů. Cílem dalšího výzkumu bude zjistit, jak přesně tento hormon u mužů působí, aby vyvolal vznik tohoto relativně vzácného nádoru v mužské populaci, a proč někteří muži mají zvýšenou hladinu estrogenu v krvi. Závěr této studie významně přispívá k tomu, abychom lépe porozuměli mechanismu vzniku rakoviny prsu u mužů.“

Symptomy, diagnostika i léčba karcinomu prsu u mužů jsou podobné jako u karcinomu prsu u žen. Hlavním rizikovým faktorem pro vznik karcinomu prsu u mužů je věk: téměř 80 % případů je diagnostikováno u mužů starších 60 let.

Dr. Julie Sharpová z Cancer Research UK uvedla: „O rakovině prsu u mužů se příliš často nemluví, proto diagnóza tohoto onemocnění většinou představuje šok právě pro tu malou skupinu mužů, u nichž je karcinom prsu každoročně odhalen. Ačkoli v některých případech je vyšší hladina estrogenu přirozená, u mnoha mužů souvisí s nadváhou. Je obecně známo, že tukové buňky v organismu zvyšují hladinu estrogenu jak u mužů, tak u žen. Závěry této studie jsou tak dalším důvodem, proč by se lidé měli snažit udržet zdravou tělesnou hmotnost. Výsledky této nejnovější mezinárodní studie navíc přispívají k porozumění mechanismu vzniku karcinomu prsu u mužů; navazující výzkum by pak měl přispět ke stanovení účinnějších metod léčby tohoto onemocnění.“

Poznámka

Za nízkou hladinu estrogenu byla považována koncentrace nižší než 52,23 pikomolu estrogenu na litr krve (pmol/l), zatímco za vysokou hladinu byla považována koncentrace vyšší než 86,76 pmol/l.

Reference

  1. Brinton LA, Key TJ, Kolonel LN, Michels KB, Sesso HD, Ursin G, Van Den Eeden SK, Wood SN, Falk RT, Parisi D, Guillemette C, Caron P, Turcotte V, Habel LA, Isaacs CJ, Riboli E, Weiderpass E, Cook MB. Prediagnostic Sex Steroid Hormones in Relation to Male Breast Cancer Risk. Journal of Clinical Oncology 2015 May 11. doi: 10.1200/JCO.2014.59.1602. [Epub ahead of print]

Klíčová slova: rakovina prsu u mužů, hladina estrogenu, riziko vzniku rakoviny

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU