Bude možné ženy očkovat proti rakovině prsu?

2. 6. 2010 | Institut biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity


Prevence rakoviny prsu má možná před sebou světlé zítřky. Proti nemoci, kterou onemocní ročně 6,5 tisíce Češek a téměř 2 tisíce jich na ni zemřou, bude existovat očkování. Potenciální vakcínu představili v časopise Nature Medicine vědci z Lernerova výzkumného institutu Clevelandské kliniky v USA [1].

Bude možné ženy očkovat proti rakovině prsu?

Ilustrační obrázek: shutterstock.com

„Věříme, že jednou budeme moci touto vakcínou očkovat ženy podobně jako malé děti před spalničkami nebo obrnou,“ říká vedoucí výzkumu Dr. Vincent Tuohy. V experimentech s myšmi, které měly genetické vlohy pro rakovinu, byla polovina naočkována látkou zvanou α-laktalbumin, která se vyskytuje v mnoha případech rakoviny prsu. Imunitní systém byl tak vybuzen k boji s touto látkou a tedy i se zárodky nádorového onemocnění. U žádné z očkovaných myší nedošlo ke vzniku rakoviny, zatímco z neočkovaných onemocněly všechny.

Tento princip by měl fungovat i u člověka. Všichni dnes asi znají očkování proti rakovině děložního čípku, nicméně zde se jedná o očkování proti lidskému papillomaviru, který vzniku tohoto onemocnění napomáhá. Rakovina je však nemocí, kterou si organismus způsobuje převážně „sám“ – některé jeho buňky se začnou nekontrolovaně množit a růst. Při očkování proti rakovině by tak měl být organismus chráněn „sám před sebou“, před možným nekontrolovaným růstem buněk, čímž by ovšem mohlo docházet k poškozování zdravé tkáně. „Klíčem je proto najít cíl, který se v těle vyskytuje pouze při nádorovém onemocnění, což je v případě rakoviny prsu právě α-laktalbumin. Imunitní systém tak vyhledá buňky, které tuto látku produkují a mohou být tedy základem budoucího nádoru, a zničí je,“ objasňuje princip účinku Dr. Tuohy.

Komplikací je fakt, že uvedená bílkovina se v těle zdravé ženy přece jen může vyskytnout, a to při laktaci. Nicméně případné očkování by mělo být primárně cílené na ženy ve věku nad 40 let, kdy je těhotenství a kojení přece jen méně časté. V případě, že by očkovaná žena přece jen měla dítě, by to znamenalo možné mírné problémy s prsy (bolest apod.) a pravděpodobně tedy i nemožnost kojit. „V žádném případě to ovšem neznamená, že by žena nemohla mít děti,“ dodává doktor Tuohy.

Klinické studie s lidmi by mohly začít již příští rok. Každopádně v případě úspěchu by tato imunologická metoda znamenala velký krok v prevenci i léčbě mnoha typů rakoviny.

Celý článek (v angličtině) na webu ecancer.org

Reference

  1. Jaini R, Kesaraju P, Johnson JM, Altuntas CZ, Jane-Wit D, Tuohy VK. An autoimmune-mediated strategy for prophylactic breast cancer vaccination. Nature Medicine 2010. doi: 10.1038/nm.2161

Klíčová slova: vakcína, očkování, rakovina prsu

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU