Mamografické vyšetření je zbytečné, tvrdí kanadská studie. Co na to říkají čeští odborníci?

17. 2. 2014 | iDNES.cz


Rakovina prsu je nejčastější zhoubné onemocnění u žen. I proto lékaři stále hlasitěji zdůrazňují nutnost preventivního mamografického screeningu. Nová kanadská studie však jeho význam popírá.

Mamografické vyšetření je zbytečné, tvrdí kanadská studie. Co na to říkají čeští odborníci?

doc. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D. (Fotografie: IBA MU)

Zhruba čtvrt století sledovali vědci 90 tisíc Kanaďanek, z nichž náhodně vybírali ty, které pak pravidelně podstupovaly mamografická vyšetření, a další, které absolvovaly vyšetření prsu v ordinaci, nebo se vyšetřovaly samy. Chtěli zjistit, jestli je vůbec výhodné, když lékaři objeví malý nádor ve fázi, kdy se nedá ani nahmatat. Došli k záporné odpovědi.

Podle ředitele brněnského Institutu biostatiky a analýz docenta Ladislava Duška je nutno při hodnocení screeningu přihlédnout ke stavu populace. V ČR se po roce 1989 změnilo reprodukční chování, ženy rodí první dítě později, přibývá bezdětných, populace stárne, riziko rakoviny roste. Tyto změny prodělaly západní země už dřív.

"V této situaci je screening dar z nebes, křivku nemocnosti, která jde objektivně nahoru, vychytáváme ve screeningu v časných stadiích. Za deset, dvacet let můžeme diskutovat jako v západních zemích, zda screening má být stejně intenzivní," řekl Dušek.

"Rostoucí síla screeningu vede k tomu, že se tak zachytí už 45 procent nových nádorů. Ženy s časným stadiem tak prakticky neumírají, prodlužuje se přežití a klesá úmrtnost u žen s vyšším stadiem," řekl Dušek a dodal, že pokrok ČR potvrdily i zpráva OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) a studie Eurocare-5.

Celý článek na iDNES.cz

Klíčová slova: kanadská studie, mamografický screening, rakovina prsu

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU