Kniha o rakovině prsu má přispět k odbourání strachu z nemoci

2. 3. 2009 | Zpravodajství ČTK


Rakovina prsu je největším strašákem českých žen: ročně se zjistí u 6000 pacientek, 2000 zemřou. Podle primářky onkologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice profesorky Jitky Abrahámové by mohly žít, kdyby chodily na prevenci a nebály se mluvit o svých problémech s lékařem. Pomocníkem proti strachu se má stát knížka „Co byste měli vědět o rakovině prsu“, která se objeví na knihkupeckých pultech příští týden.

Kniha o rakovině prsu má přispět k odbourání strachu z nemoci

Ilustrační obrázek: Pexels from Pixabay

"Měkké i ve slovese v názvu knihy je naschvál, protože není určena jen ženám, ale laické veřejnosti, ženám i mužům, i když pojednává o rakovině prsu," řekla ČTK při dnešním představování knihy profesorka Abrahámová, která ji napsala spolu s několika dalšími zkušenými onkology.

Poznamenala, že v oboru pracuje 43 let a za tu dobu nezjišťuje takový pokrok v myslích pacientů, jaký by si přála. Lidé se podle ní stále bojí o rakovině mluvit, přitom 98 procent žen, které přijdou včas, v prvním stadiu nemoci, se zcela vyléčí. Nemusejí ani přijít o prs. Ženy, které přijdou ve čtvrtém stadiu, kdy nemoc zasáhne uzliny a rozšíří se do celého těla, mají šanci na vyléčení nanejvýš třicetiprocentní.

"Neumíme udělat, aby rakovina prsu nebyla, ale umíme ji včas odhalit a včas léčit, když nám ženy pomohou," shrnula profesorka.

Abrahámová sice pozoruje posun v přístupu pacientů, stále toho podle ní ale o rakovině vědí málo, a tak není základ pro partnerský vztah mezi pacientem a lékařem. Kniha to může alespoň zčásti změnit. Uvádí příčiny vzniku rakoviny, rizikové faktory, způsoby léčby, včetně úskalí ozařování a chemoterapie a vysvětlení moderní biologické léčby. Velký prostor dává popisu vedlejších poléčebných účinků a péči po skončené léčbě.

Členka autorského týmu, onkoložka Jana Prausová z Fakultní nemocnice Motol doplnila, že kniha má pacientkám i jejich rodinám ukázat, že úskalím léčby lze úspěšně projít. "Boj a nepříjemnosti léčby za to stojí, protože může vrátit ženy do života, kdy budou mít zase jen všední každodenní starosti, na rozdíl od těch vážných při léčbě," vysvětlila.

Závěrečná kapitola knihy shrnuje práva pacientů, připomíná jeho právo na informovaný souhlas, to znamená, že mu lékař musí vše vysvětlit o jeho nemoci, možnostech léčby i vyhlídkách. Pacient má také právo odmítnout léčbu a informace o své nemoci, má právo na ochranu soukromí a může také určit, kdo další se smí o jeho nemoci a v jakém rozsahu dozvědět.

Reference

  1. Abrahámová J. a kol.: Co byste měli vědět o rakovině prsu (1. vydání). Grada Publishing a.s., Praha 2009, 143 s. ISBN 978-80-247-3063-9

Klíčová slova: kniha, rakovina prsu, prevence, diagnostika, léčba, prognostické faktory, prediktivní faktory, psychosociální aspekty

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU