Mamografické a ultrazvukové vyšetření: Jak se objednat?
Kdy je a kdy není vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění?
Každé ženě ve věku nad 45 let je z veřejného zdravotního pojištění všemi zdravotními pojišťovnami v ČR plně hrazeno screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky. K tomuto vyšetření je potřeba mít žádanku od gynekologa nebo praktického lékaře.
Výsledek vyšetření se žena dozvídá ihned po vyšetření a dle zvyklostí pracoviště jej dostane v podobě lékařské zprávy přímo do ruky, nebo pracoviště výsledek odešle indikujícímu lékaři písemnou, či elektronickou formou.
Bez žádanky (poukazu na vyšetření) od lékaře mohou být vyšetřeny ženy, které si hradí mamografické nebo ultrazvukové vyšetření samy (tzv. samoplátkyně). To se týká především:
- žen ve screeningové populaci (nad 45 let), které si přejí být vyšetřovány častěji.
- žen mimo screeningovou populaci, tedy mladší 45 let.
- žen, které chtějí chodit na prevenci dříve či mají nějaký problém s prsy a nemohou či nechtějí jít pro žádanku k lékaři.
Které mamografické pracoviště navštívit?
Seznam akreditovaných screeningových mamografických pracovišť naleznete na mapě pracovišť. Mamografická pracoviště jsou zastoupena ve všech krajích celé ČR. Každá žena má právo si vybrat libovolné pracoviště v ČR bez ohledu na spádovost. V rozhodnutí, kam na vyšetření jít, je dobré brát v potaz zkušenosti při minulém vyšetření, názor jiných pacientek, doporučení praktických lékařů a gynekologů, případně také délku objednací doby. Ta je uvedena v seznamu screeningových pracovišť.
Jak se na vyšetření objednat?
Na preventivní vyšetření prsu je nutné se objednat. Objednat se můžete osobně, telefonicky, v některých centrech také pracovištích. Doporučujeme se na prevenci objednávat 1–2 měsíce dopředu, protože velké množství pracovišť má delší objednací doby. Při objednávání na vyšetření je třeba sdělit, zda jde o pravidelné screeningové (preventivní) vyšetření nebo zda má žena obtíže. V druhém případě by měla pacientka dostat přednostní termín, mohlo by hrozit nebezpečí z prodlení.
K vyšetření si přineste žádanku, pokud nejdete jako samoplátkyně. Žádanka slouží jako poukázka k uhrazení výkonu zdravotní pojišťovnou.
- Podle platné legislativy není zdravotními pojišťovnami v rámci screeningového programu hrazeno preventivní ultrazvukové vyšetření (bez mamografie), a to i od 45. roku věku. Na rozdíl od mamografie totiž nebylo u ultrazvukového vyšetření prokázáno, že umožňuje snížit úmrtnost na rakovinu prsu. Tedy v případě, že by žena mamografické vyšetření odmítla a vyžádala si pouze ultrazvukové vyšetření, je nutné, aby si ho uhradila sama.
- Některé zdravotní pojišťovny mohou v rámci svých benefitních programů z fondů prevence částečně nebo zcela zpětně uhradit vyšetření u samoplátkyň. Doporučujeme tak informovat se u Vaší zdravotní pojišťovny, zda tyto benefity poskytuje.
Ženy by kromě pravidelného preventivního screeningového vyšetření měly navštívit mamografické pracoviště také v případě jakékoliv změny, kterou u svých prsů zjistí. Tyto změny jsou vypsány na stránce Pro koho je program určen.
-
Praktické rady před absolvováním mamografického vyšetření
Není vhodné používat deodoranty a kosmetické přípravky na oblast prsů a podpaží, protože se můžou stát zdrojem omylů. Zanechávají totiž na kůži drobné otisky, které se pletou do jemných linií žlázy v mamografickém obraze. Pro snadnější odhalení horní poloviny těla je vhodné jít na preventivní mamografii v dvoudílném oblečení. Pokud má žena menstruační cyklus, je lepší provádět plánované screeningové vyšetření v jeho první polovině, kdy jsou prsy méně bolestivé a kdy je možné provést silnější kompresi bez nepříjemných pocitů.
-
Co udělat po příchodu do mamografického (screeningového) centra?
Do centra přicházíte po předchozím objednání s žádankou v ruce. Do většiny center se objednáváte telefonicky, některá nabízejí objednání přes internet. Žádanka je papír, na který odesílající lékař napsal, že jdete na vyšetření buď proto, že máte nějaké potíže, nebo, že jdete na preventivní vyšetření
Ve screeningovém centru najdete místo, kterému se obvykle říká recepce. Zde předložíte žádanku. Recepční Vás zapíše do počítače a vysvětlí, co máte dělat dále. Podle požadavku na žádance Vás buď pošle na mamografické nebo ultrazvukové vyšetření.
Ženy, které jdou na preventivní (screeningové) vyšetření, dostanou do ruky dotazník, který je nutno vyplnit. Může být v papírové podobě nebo v malém digitálním tabletu. V dotazníku najdete např. otázku, zda se ve Vaší rodině objevilo zhoubné onemocnění prsu nebo jiný druh rakoviny. Jsou tam také otázky, které zjišťují, zda jste Vy sama měla někdy nějaký významný problém, jako je například zánět prsu, úraz nebo operaci prsu, která dobře dopadla, protože potvrdila přítomnost benigního ložiska. Další dotazy zjišťují, kolik máte dětí a zda jste kojila. V případě neporozumění některých otázek se neváhejte obrátit na recepční.
V některých centrech vyplňují dotazník všechny ženy, nejen ty, které přišly na screeningové vyšetření. Vyplňují je i ženy, které přišly kvůli potížím, jako je hmatná bulka v prsu, krvácení z bradavky nebo jiné příznaky. Tehdy se vyšetření prsu nazývá diagnostické. Screeningové a diagnostické vyšetření prsu však probíhá stejným způsobem.
-
Jak probíhá vyšetření prsů?
Po přihlášení v recepci se pokojně se posaďte v čekárně a čekejte, až Vás někdo z personálu centra vyzve.
Před mamografickým vyšetřením Vás laborantka pozve do kabinky, kde si odložíte veškeré oblečení, které by bránilo vyšetření prsů. Znamená to odložit i podprsenku. Při samotném vyšetření je velmi důležité spolupracovat s laborantkou, aby se snímky Vašich prsů zdařily a lékařům se dobře hodnotily. Laborantka Vám vysvětlí, jak se k mamografu postavit, kam položit prs a kam dát ruku. Každý prs se rentgenovými paprsky prosvítí dvakrát v odlišné poloze. Laborantka si pokaždé prs rozloží na podložku mamografu do ideální pozice a přimáčkne jej průhledným umělohmotným držákem, aby byl prs při snímkování v neměnné poloze. Tento moment vyšetření může být nepříjemný, mírně bolestivý. Jde o statický tlak, nejde o úder, proto se prs nezhmoždí.
Ilustrační obrázek: shutterstock.com
Mírnou tlakovou bolest je třeba snést, bez ní nebude snímek kvalitní. Tlak působí jen po dobu expozice, kdy vzniká mamografický snímek. Rentgenová asistentka ihned po ukončení expozice, která trvá jen několik vteřin, stlačení na dálku uvolní pomocí tlačítka na ovládací desce mamografu.
Po mamografickém vyšetření se obléknete a posadíte opět v čekárně. V některých centrech odcházíte po mamografii domů, poté, co Vám sdělí, kdy a jak se dozvíte výsledek vyšetření. V jiných centrech dostanete po krátké době čekání výsledek přímo do ruky nebo se dozvíte, že Vám ještě bude doplněno sonografické vyšetření prsu. Pátrejte vždy po důvodu tohoto dalšího vyšetření. Na některém pracovišti Vám sonografické doplňující vyšetření provedou ihned, jinde dostanete termín, kdy se k němu máte dostavit.
Před sonografickým vyšetřením Vás laborantka rovněž pozve nejprve do kabinky, kde si opět odložíte oblečení. Samotné vyšetření probíhá vleže, je celkově pohodlnější než mamografie. Lékař si Vaše prsy prohlédne, případně vyšetří pohmatem. Pak nanese na kůži Vašich prsů gel, který umožňuje klouzání ultrazvukové sondy po povrchu prsů. Lékař sedí vedle Vás, prohlíží si vzniklé obrázky vašich prsů na obrazovce ultrazvuku a Vy máte jedinečnou příležitost se zeptat na cokoli, co Vás v souvislosti s Vašimi prsy trápí. Součástí vyšetření je také oblast podpaží, kam lékař rovněž zamíří vyšetřovací sondou. Je vhodné, když má žena odstraněné ochlupení z podpaží, není to ale nezbytně nutné. Celé ultrazvukové vyšetření je zcela nebolestivé. Na závěr vyšetření Vás lékař informuje, zda jste zdravá a kdy by se měla uskutečnit další kontrola.
Ilustrační obrázek: shutterstock.com
V závěrečné zprávě je zřetelně popsáno, jak vyšetření dopadlo. Některá centra odešlou výsledek (závěrečnou zprávu) poštou lékaři, který Vás poslal, jiná centra Vám výsledek vydají přímo do ruky. Ověřte si, zda výsledek dostal i lékař, který Vás na vyšetření odeslal.
-
Co se stane, když mamografie nebo ultrazvuk ukáže nějaký nález?
Při vyšetření prsů mamografem nebo ultrazvukem se může odhalit nějaká nejasnost či přímo nádorové onemocnění. V tomto případě dávejte pozor, co Vám lékař říká. Pokud něčemu nerozumíte, ihned se zeptejte. Jen když přesně pochopíte, o co se jedná, budete důvěřovat všem dalším naplánovaným krokům.
Lékaři ve Vašem prsu objevili něco, co má jednoznačně benigní rysy. Benigní nález Vás neohrožuje na životě a není potřeba tuto změnu kontrolovat v kratších časových intervalech.
Lékaři ve Vašem prsu objevili něco, co má převážně benigní rysy. V ojedinělých případech lékař využije možnosti kontrolního vyšetření v kratším časovém intervalu, aby posoudil, zda zůstává obraz stále stejný nebo došlo ke změně. A tak Vám může navrhnout termín kontroly, která proběhne v odstupu čtyř až šesti měsíců.
Lékaři ve Vašem prsu objevili něco, co má podezřelé rysy. Pokud z vyšetření vyplyne skutečnost, že se jedná o atypický nález a změny ve Vašem prsu mají podezřelé rysy, nepropadejte panice a nechte si od lékaře vše vysvětlit. Vždy existuje možnost, že se nejedná o malignitu, ale toto je potřeba jednoznačně potvrdit nebo vyloučit dalším vyšetřením. Ptejte se, co bude následovat dále. Lékař Vám vysvětlí, co se bude dít dál, jaká další vyšetření bude třeba provést, aby se podezření na zhoubný nádor potvrdilo nebo vyvrátilo.
-
Jaké další vyšetření může podstoupit žena, u které bylo vysloveno podezření na ložisko rakoviny v prsu?
Lékař, který vyslovil podezření na zhoubné ložisko v prsní žláze, potřebuje informace o tom, z jakých buněk je složeno. Je tedy zapotřebí odebrat několik drobných vzorků tkáně z podezřelé léze a odeslat je na histologické vyšetření do bioptické laboratoře. Nejčastějšími odběrovými neboli bioptickými metodami jsou core biopsie a vakuová biopsie.
Core biopsie se provádí přímo v mamodiagnostickém centru. Je to rychlý a nebolestivý zákrok. Pomocí tenké jehly je přes kůži odebráno několik drobných vzorků z podezřelého ložiska. Kůže i okrsek žlázy, ze které se biopsie provádí jsou místně znecitlivěny lokální anestezií a rychlý výkon je tak zcela bezbolestný. Core biopsie není operace, trvá 10-15 minut a žena po jeho ukončení odchází domů bez problémů. Vpich může být pár dní citlivější, v jeho okolí se může objevit nezávažná modřina.
Vakuová biopsie (VAB) se provádí převážně u podezřelých změn, které nejsou vidět při ultrazvukovém vyšetření a naopak jsou dobře čitelné na mamografii. Odběr vzorků se provádí pod mamografickou kontrolou se stereotaktickým zaměřením (tzv. SVAB). Žena sedí u mamografu, prso má mírně stlačené a místo, ze kterého se provádí odběr vzorků speciální jehlou přes kůži, má dobře znecitlivělé, celý výkon je tedy bezbolestný. Tento typ biopsie je složitější na zaměření a celý proces tak zabere více času. Ve speciálních indikacích se provádí vakuová biopsie i pod kontrolou ultrazvuku (tzv. UVAB).
Výsledek biopsie se sděluje po předchozí dohodě. V drtivé většině případů je informována přímo pacientka, výsledek však může být po předchozí domluvě sdělen i jiné osobě.
Histologický závěr může vyvrátit původní podezření na maligní nález – v tom případě si Vás lékaři z centra jistě po nějaké době zkontrolují, ale Vy nebudete podstupovat žádnou léčbu.
Může se však potvrdit původní podezření na přítomnost zhoubného nádoru. V tuto chvíli je důležité nepropadnout panice, protože každá situace je řešitelná a rakovina prsu je díky moderní medicíně léčitelná a ve velkém procentu případů vyléčitelná. Budete-li mít strach z toho, že všemu neporozumíte, požádejte, aby s Vámi při rozhovoru mohl být někdo z Vaší rodiny nebo komu důvěřujete.
Ve speciálních případech má lékař možnost pacientku dále odeslat na vyšetření magnetickou rezonancí, tzv. MR mamografii. Toto vyšetření má však omezená indikační kritéria a neprovádí se k běžné detekci nádorových změn.
-
Jak se léčí nádor prsu?
Nádory prsu se léčí několika metodami, obvykle se jich kombinuje více dohromady. Čím menší ložisko bylo objeveno, tím bude léčba šetrnější. Žena nemusí přijít o celý prs, dokonce nemusí ani podstoupit chemoterapii.
Léčebné metody
- Chirurgický výkon, při kterém se odstraní nádor a vyšetří hlavní uzlina v podpaží. Někdy se musí odstranit celý prs. V tomto případě je žena předem plně poučena. Lékař je povinen vysvětlit, proč byl mamárním týmem vybrán takový postup. Žena má nárok se detailně vyptávat.
- Ozáření. Při něm se cíleně zaměří místo, kde byl nádor původně. Někdy se záření fotony vede i do podpaží. I zde je žena plně informována o rozsahu léčby.
- Chemoterapie je léčba chemickými látkami, jejichž cílem je vyhubit nádorové buňky. Podává se do žíly, kapání léku z infuze trvá několik hodin. V dnešní medicíně existují podpůrné látky, které pomáhají odstranit vedlejší příznaky, které mohou léčbu doprovázet. Obávané ztrátě vlasů se někdy dá zabránit použitím chladící čepice během podávání léku. Vlasy i po přechodné ztrátě vždy dorostou.
- Biologická léčba patří k nejnovějším postupům. Mohou ji dostávat jen ženy, v jejichž nádoru se najdou receptory – místa, na která se lék zachytí. Tyto receptory se stanovují již při jehlové biopsii.
-
Několik optimistických slov na závěr
Začali jsme tím, jak probíhá vyšetření prsu a dostali jsme se k možnosti nalezení zhoubného ložiska v prsní žláze. Takový je život. Když sedáme do automobilu, také nikdy nevíme, zda dojedeme do cíle v pořádku. Stejně, jako většinou dojedeme bez nehody, projdeme i preventivní prohlídkou prsů ve většině případů s výsledkem: zdravá.
Zhoubné onemocnění prsu neumíme předvídat, ani se mu neumíme vyhnout. Pomocí mamografie ho umíme většinou včas nalézt.
Dnešní medicína léčí rakovinu všeho druhu. Pokud budeme léčit malé ložisko rakoviny, nejde o havárii. Je to nepříjemnost, kterou s pomocí zdravotníků zvládne každá žena. Velký nádor, velkou havárii jistě zvládneme také, ale s mnohem větším úsilím a s mnohem menší jistotou v dobrý konec.