Brožurka „Řeším svou bulku v prsu“

1. 10. 2018 | prim. MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D.


O rakovině prsu se mluví a píše. Je to dobře, padlo jedno ze zbytečných tabu. Nádory prsu jsou totiž nejčastějším zhoubným onemocněním, které může postihnout ženy kdykoliv v dospělosti. Objevují se různá doporučení, jak se má žena o své prsy starat. To je také dobře. České ženy se učí „preventivnímu myšlení“. Pomalu přijímají za svou myšlenku, že nejlepší léčbou rakoviny prsu je její včasný záchyt.

Brožurka „Řeším svou bulku v prsu“

Fotografie: archiv prim. MUDr. Miroslavy Skovajsové, Ph.D.

Občas se setkávám s názorem, že informací o nemocech prsu se objevuje až moc. Některé ženy se v jejich množství nedokáží orientovat. Domnívám se, že informací věnovaných problematice zhoubných onemocnění prsu se zveřejňuje úměrně problému, který rakovina prsu představuje. Připouštím však, že některé nejsou laické veřejnosti dostatečně srozumitelné, bez upřímné snahy přinést potřebné znalosti a zbavit čtenářku strachu.

Jedním z doporučení, které skutečně vyvolává protichůdné reakce, je vybízení žen všech věkových kategorií k pravidelnému samovyšetřování prsů. Klade se důraz na pravidelnost a techniku, obvykle však nenásledují rady, co s tím, když žena v prsu objeví něco nového. Chybí popis správného postupu. Chybí popis, co je normální. Dokonce jsem od žen v mé ordinaci opakovaně slyšela vyjádření, že struktury, které ženy při samovyšetření nachází, mohou být natolik matoucí, že je lépe se nevyšetřovat. Rozumím této obavě.

Následující text by měl být pomocnou rukou ženám, které pochopily, že tolik potřebnou prevenci za ně nikdo neudělá. Je pro ty dámy, které ví, že samovyšetření je důležité zejména v období plodnosti do 40–45 let. Samovyšetření však plní svou významnou roli i později, v době pravidelné preventivní (screeningové) mamografie, na kterou mají všechny ženy v České republice nárok jednou za dva roky od 45 let až do konce života. Je pro ženy, které si uvědomují, že panická hrůza je znehybňující a že naopak přiměřená obava může člověka přivést k zodpovědnosti za vlastní zdraví.

prim. MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D.
Breast Unit Prague

Ke stažení

Klíčová slova: rakovina prsu, mamografický screening, prevence, brožurka

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU