Onkologických screeningů loni ubylo, VZP chce proto podpořit prevenci i nejmodernější péči

28. 5. 2021 | zdravotnickydenik.cz


Víc než rok jsme téměř veškerou pozornost věnovali covidu, zatímco ostatní nemoci zůstávaly tak trochu v pozadí. Zachována sice byla akutní péče, na prevenci ale mnohdy nebyl prostor. Platí to i o onkologii, kde meziročně klesl počet pojištěnců, kteří dorazili na screening, o osm až 18 procent. O to důležitější nyní je dobrá organizace péče, aby ti, kdo kvůli pandemii nešli na screening a jejich onemocnění mezitím pokročilo, co nejrychleji dostali potřebnou léčbu. VZP zároveň plánuje edukativní aktivity, aby její pojištěnci věděli, na co mají nárok a co je třeba nezanedbat.

Onkologických screeningů loni ubylo, VZP chce proto podpořit prevenci i nejmodernější péči

Ilustrační obrázek: depositphotos.com

„Přestože byl poslední rok charakteristický tím, že jsme se věnovali převážně zajištění stability českého zdravotnictví ve vztahu k pandemii COVID-19, pracuje VZP i na běžných, důležitých projektech, a jedním z nich je zajištění kvalitní, dostupné a nejmodernější péče pro onkologické pacienty,“ uvádí ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Na tom, aby péče byla co nejlépe nastavena, spolupracuje největší česká zdravotní pojišťovna s odbornými společnostmi. Proto také uzavřela memorandum s Českou lékařskou společností JEP. Důležité přitom je, aby se potřební dostali ke specializované péči a pak mohli být sledováni u svého praktika, aby v Česku byly dostupné moderní léky a zároveň aby péče byla udržitelná.

Celý článek na webu zdravotnickydenik.cz

Klíčová slova: onkologická prevence, mamografický screening, cervikální screening, kolorektální screeningr

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU