Nakažených po Velikonocích nepřibylo. Je na čase začít věnovat pozornost i jiným zdravotním problémům

24. 4. 2020 | zdravotnickydenik.cz


Scénář, kterého se mnozí obávali, podle všeho nenastal. Ačkoliv během Velikonoc mnoho lidí polevilo v dodržování bezpečnostních opatření a hobbymarkety byly zavaleny zákazníky, na počtu nakažených se to nijak výrazně neprojevilo. V současnosti se naopak zdá, že reprodukční číslo, tedy to, kolik jeden infikovaný průměrně nakazí lidí, kleslo na 0,7.

Nakažených po Velikonocích nepřibylo. Je na čase začít věnovat pozornost i jiným zdravotním problémům

Graf (nahoře): Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Že data hovoří o pozitivním vývoji, potvrzuje i šéf ÚZIS Ladislav Dušek. Zároveň poukazuje na dosavadní úspěch screeningových programů rakoviny tlustého střeva, prsu a děložního čípku. „Jsem rád za informace, které nyní poskytuje Česká televize. Ale zkusme využít obrovské pozornosti občanů České republiky a začněte do vysílání vkládat bloky věnující se i jiným oblastem medicíny, třeba právě onkologické prevenci. Jen tyto tři screeningové programy ročně zabrání pěti tisícům zbytečných úmrtí a včas odhalí cca sedm tisíc zhoubných nádorů ročně. Vraťme je zpátky do plného chodu a věnujme jim pozornost,“ prosí Ladislav Dušek.

Celý článek na webu zdravotnickydenik.cz

Klíčová slova: mamografický screening, kolorektální screening, cervikální screening, onkologická prevence, koronavirus, COVID-19

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU