Ženy s pozitivní rodinnou anamnézou mají až 4× vyšší riziko rakoviny prsu

19. 1. 2009 | Tisková zpráva British Journal of Cancer


Ženy, v jejichž rodině se několikrát vyskytla rakovina prsu, mají až čtyřikrát vyšší riziko, že onemocní rakovinou prsu, než ostatní ženy. Zprávu o tom přinesl výzkum publikovaný v odborném časopise British Journal of Cancer [1].

Ženy s pozitivní rodinnou anamnézou mají až 4× vyšší riziko rakoviny prsu

Ilustrační obrázek: shutterstock.com

Je to vůbec poprvé, co bylo vyčísleno riziko karcinomu prsu pro ženy, které nemají vadný BRCA gen, ale mají buď jednu příbuznou prvního stupně, která ve věku mladším 50 let onemocněla rakovinou prsu, plus nejméně jednu další příbuznou s rakovinou prsu, anebo tři příbuzné s rakovinou prsu v jakémkoli věku.

Celoživotní riziko vzniku rakoviny prsu v běžné populaci je 1:9. U studované skupiny toto riziko lehce přesahovalo 1:3.

Výzkumníci tvrdí, že silná rodinná anamnéza rakoviny prsu by měla být pro lékaře dostatečným důvodem, aby ženě nabídl preventivní opatření – například tamoxifen, který je podáván většině žen s rakovinou prsu, aby se zabránilo návratu onemocnění.

Vedoucí výzkumného týmu, dr. Steven Narod z kanadské University of Toronto, potvrdil: "Riziko rakoviny prsu pro tuto skupinu žen – tedy těch, které mají pozitivní rodinnou anamnézu, ale nemají vadný gen BRCA – není tak vysoké jako u žen, které k tomu mají genetické predispozice. I přesto je toto riziko dost vysoké na to, aby lékaři začali přemýšlet o vhodných preventivních opatřeních pro tyto ženy."

Dr. Narod ještě dodal: "Je to vůbec poprvé, co bylo vyčísleno riziko vzniku rakoviny prsu u těchto žen, a toto riziko je výrazně vyšší než pro běžnou populaci. Proto je důležité, abychom se začali zabývat prevencí vzniku rakoviny prsu u těchto vysoce rizikových žen."

Reference

  1. Metcalfe KA, Finch A, et al. Breast cancer risks in women with a family history of breast or ovarian cancer who have tested negative for a BRCA1 or BRCA2 mutation. British Journal of Cancer 2009; 100(2): 421–425. doi: 10.1038/sj.bjc.6604830

Klíčová slova: rakovina prsu, rodinná anamnéza, riziko

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU