Brožurka pro ženy s karcinomem prsu

18. 5. 2009 | Zdravotnické noviny


Silná motivace k léčbě a pozitivní postoj pacientek jsou zásadní pro úspěch terapie nádorů prsu. K podpoře nemocných vychází nová informační brožurka.

Brožurka pro ženy s karcinomem prsu

Ilustrační obrázek: shutterstock.com

Publikace „Karcinom prsu: Průvodce pro pacienty – diagnóza a léčba“ se kromě tradičních témat (stručný přehled biologie nádoru a diagnostických a léčebných postupů) zaměřuje na různé aspekty života s nádorem a po jeho vyléčení. Pozornost je věnována výživě a životosprávě, finanční a sociální pomoci, činnosti pacientských organizací a právům pacientek.

Ženy se v publikaci mohou seznámit i s dalšími možnostmi péče, mezi něž patří například vyžádání názoru jiného lékaře z oboru (second opinion), léčba v komplexním onkologickém centru a terapie v rámci klinické studie. „Brožurka se podrobně zaměřuje na téma psychologické podpory pacientek. Ty poté, co jim byla diagnostikována rakovina, musí přehodnotit a uspořádat životní cíle,“ říká MUDr. Tomáš Büchler, Ph. D., z onkologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou. Často se potýkají s depresí, únavou, nespavostí a potížemi v rodinném životě. Vznik brožurky iniciovala Aliance žen s rakovinou prsu.

Ke stažení

Klíčová slova: rakovina prsu, karcinom prsu, diagnóza, léčba, brožurka

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU