Izolace a stres u krys zřejmě zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu

7. 12. 2009 | Tisková zpráva Chicagské univerzity


Sociální izolace a stres u laboratorních krys může zvyšovat jejich riziko vzniku rakoviny prsu. Vyplynulo to z nové americké studie [1].

Izolace a stres u krys zřejmě zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu

Ilustrační obrázek: sipa (Pixabay)

Vědci z Chicagské univerzity (University of Chicago) zjistili, že laboratorní krysám, které byly náchylné na vznik rakoviny prsu, hrozilo 3,3krát vyšší riziko tohoto onemocnění, pokud byly chovány v izolaci a navíc zažívaly stres. Studie byla nedávno publikována v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Výzkumníci zjistili, že krysy, které byly izolovány od ostatních jedinců a které byly vystavovány stresujícím situacím (například pachu predátora), produkovaly větší množství hormonu kortikosteronu. Izolovaným krysám navíc trvalo déle, než se zotavily ze stresující situace, než krysám, které byly chovány v malých skupinkách.

Z výzkumu dále vyplynulo, že krysy, které žily samy, měly v průměru o 135 % více nádorů než krysy ze skupinek, a jejich nádory byly také nesrovnatelně větší. Jedním z autorů studie byl profesor McClintock, který vysvětlil: „Tyto výsledky chceme využít k identifikaci potenciálních cílů, na které se lze zaměřit, abychom omezili riziko vzniku rakoviny, a také k odhalení psychologických a sociálních rizikových faktorů pro vznik tohoto onemocnění. Abychom toho dosáhli, musíme se na problém dívat z různých úhlů: to znamená zaměřit se nejen na zdroje stresu v blízkém okolí, ale i na biologické aspekty vzniku nádorového onemocnění.“

Ed Yong z britské organizace Cancer Research UK však upozornil, že studie byla provedena pouze na krysách a že výzkum u lidí neprokázal přímou souvislost mezi stresem a rakovinou prsu. „Je však možné, že stresující situace by mohly nepřímo ovlivňovat riziko vzniku rakoviny tím, že vystresovaní lidé se oddávají nezdravým aktivitám, které zvyšují riziko tohoto onemocnění – například přejídání, nadměrnému pití či kouření,“ vysvětlil Ed Yong.

Reference

  1. Hermes GL, Delgado B, et al. Social isolation dysregulates endocrine and behavioral stress while increasing malignant burden of spontaneous mammary tumors. Proceedings of the National Academy of Sciences 2009; 106(52):22393–22398. doi: 10.1073/pnas.0910753106

Klíčová slova: sociální izolace, stres, rakovina prsu

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU