Dva příběhy, které začaly podobně

18. 8. 2019 | Hana (52 let, Kolín) a Jaroslava (55 let, Praha)


Co byste udělala, kdybyste si všimla nějaké změny na Vašem těle? Je lepší doufat, že vše se zase samo spraví, a dál se věnovat rodině a svým každodenním povinnostem, nebo raději obětovat hodinu či dvě svého drahocenného času a zajít na odborné vyšetření?

Dva příběhy, které začaly podobně

Ilustrační obrázek: shutterstock.com

Skutečný příběh ze života s dobrým koncem:

Paní Hana ležela na zahradním lehátku a slunila se. Poslouchala relaci pro ženy, která byla tentokrát věnována péči o prsa. Poslouchala, jak lékařka v rozhlase vysvětluje, jak je velmi důležité si pravidelně prsy prohlížet. Náhle se podívala do svého výstřihu a strnula. Na jednom prsu spatřila malý dolíček, zatažení kůže, které na druhém prsu ve stejném místě vidět nebylo. Druhý den navštívila svého praktického lékaře, který ji ihned odeslal na mamografické vyšetření prsu. Paní Haně byl nalezen malý nádor. Rakovinové ložisko bylo tak malé, že nebylo možno jej najít pohmatem. Paní Hana si díky své všímavosti zachránila nejen prs, ale hlavně život. Dnes je již několik let po jednoduché léčbě. Žije zcela normálním životem bez potíží. Malé jizvičky na jejím prsu si nikdo nevšimne. Ani toho, že byla léčená, si nikdo v jejím okolí nevšiml. Neprodělala náročnou chemoterapii, neprošla proto obdobím bez vlasů.

Další skutečný příběh ze života, který však není příliš optimistický:

Paní Jaroslava věděla velmi dlouhou dobu, že se její prs deformuje. Dolíček na levém prsu se postupně změnil ve veliký dolík, nakonec v nehezkou vtaženinu. Nad zatažením se dokonce začala měnit kůže. Nejprve byla zarudlá, posléze promodralá, nakonec se objevil nepěkný vřed, ze kterého vytékal páchnoucí sekret. To byl moment, kdy se konečně odhodlala svěřit se lékaři se svou obavou. Tušila, že je pozdě. Pod vtažením na prsu se ukrýval velký nádor. Dokonce byly na straně postiženého prsu v podpaží hmatné uzliny. Paní Jaroslava přiznala, že ji ty bouličky tlačily v podpaží, ale že věřila, že potíže přejdou. Paní Jaroslava nyní podstoupí složitou léčbu. Zdravotníci pro ni udělají vše, co bude v jejich silách, ale nemohou jí slibovat nemožné.