Diabetičky v postmenopauze jsou více ohroženy rakovinou prsu

14. 9. 2012 | Tisková zpráva British Journal of Cancer


Ženám trpícím diabetem mellitem 2. typu hrozí téměř o 30 % vyšší riziko, že onemocní rakovinou prsu. Takové jsou závěry přehledové studie, která byla právě publikována v odborném časopise British Journal of Cancer [1].

Diabetičky v postmenopauze jsou více ohroženy rakovinou prsu

Ilustrační obrázek: shutterstock.com

Vědci z International Prevention Research Institute (iPRI) ve francouzském Lyonu analyzovali výsledky 40 jednotlivých studií, které se zabývaly potenciální souvislostí mezi rakovinou prsu a diabetem.

Do těchto studií bylo zahrnuto více než 56 000 případů rakoviny prsu na čtyřech kontinentech. Bylo zjištěno, že ženy v postmenopauze, u nichž byl diagnostikován diabetes mellitus 2. typu, mají o 27 % vyšší riziko vzniku rakoviny prsu.

Zdá se, že vyšší riziko vzniku rakoviny prsu je omezeno na skupinu postmenopauzálních žen s diabetem 2. typu, neboť analýza neprokázala žádnou souvislost u žen v premenopauzálním věku ani u žen s diabetem 1. typu.

Autoři se domnívají, že jedním z faktorů přispívajících ke vzniku rakoviny prsu je vysoký index tělesné hmotnosti (body mass index, BMI), kterým se diabetičky často vyznačují.

Profesor Peter Boyle, ředitel iPRI a hlavní autor studie, prohlásil: „V rámci této studie jsme zjistili výrazně zvýšené riziko vzniku karcinomu prsu u diabetiček, které je však omezeno na ženy v postmenopauzálním věku.“

„Zatím neznáme mechanismy, jakým by diabetes mellitus 2. typu mohl zvyšovat riziko vzniku rakoviny prsu. Domníváme se však, že procesy vedoucí ke vzniku zhoubného nádoru by mohla nastartovat nadváha (která se s diabetem 2. typu často pojí), resp. její účinek na hormonální aktivitu. Nemůžeme ale vyloučit ani to, že na tomto procesu se podílejí některé faktory související přímo s diabetem.“

Obezita u žen v menopauze zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu až o 30 %. Jen ve Velké Británii je každoročně diagnostikováno více než 4000 případů rakoviny prsu, které souvisejí s nadměrnou tělesnou hmotností.

Martin Ledwick z britské organizace Cancer Research UK doplnil: „Z této studie není zřejmé, zda existuje příčinná souvislost mezi diabetem a rizikem vzniku rakoviny prsu u žen v postmenopauze. Víme však, že vysoký BMI může zvyšovat riziko jak diabetu 2. typu, tak rakoviny prsu; už jen proto by se ženy měly pokusit udržovat si přiměřenou tělesnou hmotnost. Kdo chce omezit své riziko vzniku zhoubného nádoru na minimum, měl by se v přiměřené míře věnovat tělesné aktivitě a dodržovat zásady zdravého životního stylu.“

Reference

  1. Boyle, P. et al. (2012). Diabetes and breast cancer risk: a meta-analysis. British Journal of Cancer DOI: 10.1038/bjc.2012.414

Klíčová slova: diabetes mellitus 2. typu, rakovina prsu, ženy v postmenopauze

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU