Rakovinu prsu budeme jednou umět diagnostikovat z krve, doufají britští vědci

2. 10. 2012 | Tisková zpráva Cancer Research UK


Jednoduchý krevní test by se jednou mohl stát přesnějším způsobem detekce časných známek rakoviny prsu a nahradit mamografii, která pátrá po podezřelých útvarech v prsu. Na začátku října, tradičního „měsíce prevence rakoviny prsu“ (Breast Cancer Awareness Month), to oznámili britští vědci.

Rakovinu prsu budeme jednou umět diagnostikovat z krve, doufají britští vědci

Ilustrační obrázek: shutterstock.com

Britští experti také věří, že navrhovaný krevní test by mohl zlepšit i léčbu pacientek: údajně by dokázal detekovat, zda dané pacientce hrozí riziko relapsu, a jaké typy léků budou vhodné pro léčbu jejího konkrétního nádoru.

Průkopnická klinická studie se právě rozbíhá na největší britské klinice screeningu rakoviny prsu, londýnské Charing Cross Hospital.

Výzkumníci budou odebírat vzorky krve ženám, které se dostaví na screeningové vyšetření. Následně budou porovnávat vzorky DNA z krve žen, u nichž byla diagnostikována rakovina prsu, se vzorky DNA z krve odebrané ženám, které netrpí tímto onemocněním.

Dr. Jacqui Shawová, vedoucí výzkumného týmu z Leicesterské univerzity (University of Leicester), vysvětlila: „Tento výzkum možná povede k vývoji nového krevního testu, který dokáže odhalit velmi časné příznaky nádorového onemocnění – což by znamenalo, že ženy by místo tradičního mamografického vyšetření každoročně chodily na krevní test. Pokud se prokáže spolehlivost testu, znamenalo by to, že vyšetřované ženy už by se nemusely obávat výsledků jako dnes, kdy jsou občas zvány k doplňujícímu vyšetření, při kterém se nakonec žádný zhoubný nádor neprokáže.“

„V současné době nejsme schopni monitorovat bývalé pacientky s rakovinou prsu, které podstoupily operaci a léčbu – což je podobné, jako bychom léčili diabetes, ale přitom neměřili hladinu cukru v krvi. Nový krevní test by to měl změnit,“ dodala dr. Shawová.

Prof. Charles Coombes, spoluřešitel projektu z Imperial College London, objasnil: „Směr, kterým se ubíráme v našem výzkumu, je velmi slibný a na vývoji spolehlivého testu spolupracujeme na mezinárodní úrovni. Pokud má dnes žena rakovinu, lze to poznat z DNA markerů v její krvi. My se však v naší studii snažíme zjistit, jak časné známky rakoviny prsu lze odhalit pomocí krevního testu. Jinými slovy, zkoumáme vzorky krve žen, u nichž byl diagnostikována rakovina prsu prostřednictvím screeningu, a snažíme se zjistit, zda nádorové onemocnění lze nějak detekovat v jejich krvi.“

„Náš tým se zaměřuje pouze na rakovinu prsu, ale existuje již řada dalších projektů, jejichž řešitelé se pokoušejí vyvinout specifický krevní test pro detekci jiných typů zhoubných nádorů, např. rakoviny tlustého střeva či rakoviny plic,“ upřesnil prof. Coombes.

Reference

  1. Guttery, D. S., Blighe, K., et al. (2012). Hide and seek: tell-tale signs of breast cancer lurking in the blood Cancer and Metastasis Reviews DOI: 10.1007/s10555-012-9414-4

Klíčová slova: krevní test, rakovina prsu, mamografický screening

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU