MAMO.CZ | MAMOGRAFICKÝ SCREENING [ISSN 1804-0861]
česky | english | mapa webu

Aktuality pro veřejnost

Na této stránce jsou zveřejňovány převážně aktuality o rakovině prsu a mamografickém screeningu, které se objevily v českých nebo zahraničních médiích. Nejedná se tedy o oficiální stanoviska KOMD ani AMA-CZ.


Rakovina prsu Rakovina prsu Mamografický screening v ČR Mamografický
screening v ČR
Samovyšetření prsu
a seznam screeningových center
(pro Android a iPhone)
Úmrtnost na rakovinu prsu v Česku klesá. Patří k nejnižším v Evropě

V České republice je zaveden celoplošný screening nádorů prsu, děložního hrdla a kolorekta. Především u nádorů prsu a děložního hrdla patříme mezi země EU, ve kterých klesá úmrtnost na tato onemocnění. A to právě proto, že jsou včas odhaleny a léčeny.

16.10.2019 Tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví ČR | Další informace...
Už vám bylo 45 let? Nezapomeňte na preventivní mamografické vyšetření

Každý rok v České republice onemocní rakovinou prsu více než 7 000 žen a za stejné období jich kolem 1 900 na tuto nemoc zemře. Statistika přitom jasně dokazuje, že pokud se podaří nádor zachytit v počátečním stádiu, je šance na vyléčení větší než 90 %. „V České republice je v současné době proscreenovanost žen přibližně 60 % – stále je tedy mezi námi velký počet těch, které na screeningové mamografické vyšetření z jakéhokoliv důvodu (časový, strach či neinformovanost) nechodí,“ vysvětluje Mgr. Žaneta Honová, MBA, DBA vedoucí radiologická asistentka z mamocentra EUC Kliniky Kladno.

3.10.2019 denik.cz | Další informace...
Co byste měli vědět o rakovině prsu

Letos v červnu vyšlo v nakladatelství Grada druhé, aktualizované a doplněné vydání knihy „Co byste měli vědět o rakovině prsu“ [1], která přístupnou formou informuje veřejnost (zdravé i nemocné) o nejrůznějších aspektech vzniku rakoviny prsu, o nejnovějších trendech v diagnostice i léčbě této choroby. V textu jsou vysvětleny případné časné a pozdní vedlejší účinky léčby a možnosti jejich předcházení či mírnění. Uváděny jsou i léčebné výsledky a důvody dlouhodobého, prakticky doživotního sledování.

5.9.2019 Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (IBA LF MU) | Další informace...
Nedejte rakovině prsu šanci: Vyšetření podle věku, které by měla podstoupit každá žena

Zhoubný nádor v prsu u nás každoročně postihne více než sedm tisíc žen. Naštěstí medicína pokročila a lékařům se daří drtivou většinu pacientek zachránit. Má to ovšem jednu podmínku - musí rakovinu odhalit včas.

29.7.2019 zena-in.cz | Další informace...

Archiv