Co byste měla vědět

Mamografický screening znamená preventivní vyšetřování mléčné žlázy žen, které nepociťují žádné přímé známky přítomnosti nádorového onemocnění prsu (tzv. bezpříznakové ženy). Záměrem mamografického screeningu v České republice je nabídnout ženám kvalifikovaná preventivní vyšetření prsu na kvalitních pracovištích, tzv. screeningových centrech. Kromě tohoto preventivního lékařského vyšetření by si ženy měly každý měsíc provádět samovyšetření prsu.

  • Co by měly ženy o svých prsech vědět? Co je a co není normální?

    Existují příznaky (změny), které nás musí varovat, že se s prsy něco děje.

    Existují příznaky (změny, známky), které jsou nevýznamné.

    Každá žena by měla svoje prsy znát. Pravidelné vyšetřování po menstruaci vám pomáhá naučit se rozpoznávat, co je normální změnou prsu a co ne.

    Co je normální?

    Normální je, když prsy občas bolí. Bolí obvykle oba dva prsy, nejčastěji před menstruací, v těhotenství nebo když začnete užívat antikoncepci nebo jiné hormonální pilulky, které předepisuje ženám gynekolog proto, aby lépe snášely potíže v přechodu (menopauze). Do prsů se také často přenášejí obtíže z hrudního koše, na kterém jsou uloženy. Nejčastějším původcem vystřelujících bolestí je páteř, zablokovaná žebra, do prsů se však mohou přenášet i obtíže z ramenních kloubů.

    Normální je, když prsy bolestivě zduří, což je opět nejčastěji před menstruací nebo v počátku těhotenství. Během menstruace i v průběhu těhotenství dojde nakonec ke zklidnění bolestivého pocitu.

    Normální je, když se po zmáčknutí bradavek objeví čirý výtok, někdy třeba jen kapička. Průhledná nebo mírně zakalená, dokonce i nazelenalá kapička nevěstí nic špatného. Takový nevýznamný výtok se obvykle objevuje před menstruací, může přetrvávat i několik měsíců po kojení, některé ženy ho mají celý život. Objevuje se obvykle na obou bradavkách.

    Co není normální?

    Není normální, když se v prsu náhle objeví hmatný útvar, který tam ještě před nedávnem nebyl. Nemusí to automaticky znamenat, že jde o zhoubný nádor. V prsech se mohou objevovat cysty, hormonální zduření ve žláze nebo také nezhoubné nádory. V každém případě je však nutné nový hmatný nález vyšetřit mamografem nebo ultrazvukem.

    Není normální, když se na bradavce objeví krvavý výtok. Takový výtok nelze přehlédnout. Objevuje se sám od sebe a dělá flíčky na prádle. Když lehce zmáčkneme dvěma prsty bradavku nebo dvorec (tmavý kruh kůže okolo bradavky), vytéká tekutiny mnohem více. Tuto tekutinu je třeba otřít bílým kapesníkem a prohlédnout si její barvu, která vynikne především na bílém podkladě. Hnědá nebo dokonce jasně červená barva je jako rozsvícené výstražné světélko. Jde o varování, které se nesmí přehlížet.

    Není normální, když se náhle vtáhne jedna bradavka dovnitř a nejde vysunout ven. Některým ženám se bradavky vtáhnou, protože prodělaly zánět prsu, některým se to stane bez příčiny. Zatažení bradavky je vždy pokynem k vyšetření prsu.

    Není normální, když náhle zčervená jeden prs a žena nemá teplotu. Zčervenání kůže prsu bývá příznakem zánětu, v mnoha případech však také příznakem nádorového onemocnění. Při zánětu, který doprovázen zčervenáním prsu, je prs silně bolestivý. Bolest bývá tak veliká, že si žena nechce nechat na prs ani sáhnout. Je-li prs červený, ale při tom příliš nebolí, jde o závažný příznak.

    Není normální, když se v kůži prsu objeví vtažení, které tam před tím nebylo. Vtažení se podobá dolíčku a je vidět zejména, když žena zvedne ruce nad hlavu.

    Není normální, když se kůže prsu začne měnit. Je tuhá, všechny póry jsou v ní více viditelné a podobá se slupce pomeranče (ale samozřejmě není oranžová).

    Není normální, když se tmavá kůže bradavky a okolního dvorce pokryje šupinkami, je jakoby „olepená“ snadno se přilepí k prádlu a je tak křehká, že při jemném škrábnutí krvácí. Nemluvíme teď o krvavém výtoku z bradavky, ale o jemném krvácení z kůže okolo bradavky.

    Všechno, co „není normální“, musí shlédnout lékař gynekolog nebo praktický lékař. V takovém případě by neodkládejte jeho návštěvu a trvejte na tom, aby vás lékař poslal do specializovaného centra na mamografické vyšetření.

  • Co je mamografie a jak se provádí. Potřebná doporučení pro péči o zdraví prsů.

    Mamografie je speciální rentgenová metoda používaná pro vyšetření prsu. Nejčastěji se používá z důvodu prevence u zdravé ženy, tehdy se nazývá screeningová (skríningová) mamografie. Prsy se obvykle zobrazují ve dvou

    směrech, tzv. projekcích. Celkem se tedy zhotoví 4 snímky. Při vyšetření se musí prs stlačit mezi podložku a kompresní desku. Dostatečně silné zmáčknutí (komprese) prsu je nutné pro dosažení maximální kvality a minimalizaci dávky měkkého záření.

    Absolvujte pravidelně screeningové mamografické vyšetření, nejčastěji stačí jednou za dva roky. Častěji chodí ženy s vyšším osobním rizikem, nebo ta, které chtějí mít větší jistotu a vyšetření si neváhají samy uhradit. V současné době máte nárok na bezplatné mamografické vyšetření od 45. roku věku ve dvouletých intervalech. Investujte do svého zdraví a absolvujte v mezidobí mamografii za úhradu, zejména pokud máte vyšší riziko vzniku nádoru prsu.

    Navštivte co nejdříve praktického lékaře nebo gynekologa nebo přímo některé ze specializovaných screeningových center při jakékoliv nejasnosti či nálezu v prsu.

    Provádějte každý měsíc samovyšetřování prsů - nejlépe v první polovině menstruačního cyklu (vždy ve stejné době). Všímejte si jakýchkoliv změn od minulého vyšetření. Nezapomeňte si vyšetřit také podpaží a dvorec s bradavkou. Postup je popsán v příručce „Řeším svou bulku v prsu“, kterou si můžete stáhnout do svého počítače a v případě potřeby i vytisknout.

    Příprava k vyšetření: není vhodné používat deodoranty a kosmetické přípravky na oblast prsů a podpaží, protože se můžou stát zdrojem omylů. Zanechávají totiž na kůži drobné otisky, které se pletou do jemných linií žlázy v mamografickém obraze. Pro snadnější odhalení horní poloviny těla je vhodné jít na preventivní mamografii v dvoudílném oblečení.

    Pokud má žena menstruační cyklus, je lepší provádět plánované screeningové vyšetření v jeho první polovině, kdy jsou prsy méně bolestivé a kdy je možné provést silnější kompresi bez nepříjemných pocitů.

    Mamografie je někdy vhodně doplňována dalšími zobrazovacími metodami, především ultrazvukovým vyšetřením. Je to dané strukturální přeměnou prsů, která probíhá v prsech všech žen v období menopauzy. Ultrazvuk se jako metoda doplňujícího vyšetření využívá tehdy, když je proces hormonální přeměny prsu zpožděn a mamografie proto není plně přehledná.

    Ultrazvukové vyšetření má dominantní roli u mladých žen do 40 let, těhotných a kojících. Mamografie je u těchto žen volena pouze výběrově, například při nejednoznačném nálezu při ultrazvukovém vyšetření.

    Zátěž měkkým zářením je u současné mamografie, prováděné na moderním zařízení velmi malá, prakticky zanedbatelná. Na stránkách Státního ústavu pro jadernou bezpečnost jsou uvedeny přepočty dávek záření při mamografii na jiné situace v životě. Měkké záření je každodenní součástí našeho života.

    A na závěr to nejdůležitější

    Uvědomte si, že i zhoubný nádor prsu zjištěný v počátečním stadiu je velmi dobře léčitelný. Také léčení malých nádorů je méně zatěžující a je možné velmi často i zachovat celý prs. Svůj život máte ve svých rukou.

  • Proč se ženy obávají preventivního vyšetření?

    Některé ženy, které nemají žádné potíže, nechtějí jít na preventivní vyšetření, aby se náhodou „na něco“ nepřišlo. Je to nelogické a nerozumné. Některé dokonce i ve chvíli, kdy si objeví hmatné ložisko, raději vyšetření odkládají ze strachu, aby se nepotvrdila obava, že se v prsu děje něco nebezpečného, že v něm roste zhoubný nádor. Mnohé čekají, že „to“ zmizí. Je to hazard s vlastním zdravím. Čas přestane být onou silnou zbraní v boji s nepřítelem a naopak začne působit ve prospěch zhoubného nádoru. Vyhlídka na uzdravení se zmenšuje každým dnem, kdy nádor zůstává neléčen.

    Mnohé ženy se vyhýbají preventivnímu vyšetření, protože se bojí nemocničního prostředí, v němž se vyšetření odehrává, nebo proto, že si neumí vyšetření zařídit. Screeningová centra, která provádějí preventivní vyšetření prsu, jsou zařízena velmi přirozeně, snaží se, aby se tam ženy cítily dobře. Zorganizovat si preventivní vyšetření prsu je velmi jednoduché, stačí navštívit praktického lékaře nebo gynekologa. Jejich povinností je poslat každou ženu jednou za dva roky na preventivní mamografii. Je také nutno stále připomínat význam samovyšetření a znalost vlastních prsů.

  • Proč se ženy bojí rakoviny prsu?

    Mnohé ženy se mylně domnívají, že onemocnět rakovinou prsu znamená rovnou zemřít. Nezbývá než opakovat, že zhoubné nádory jsou léčitelné; žena však nesmí přijít pozdě, kdy již nádor rozeslal své zhoubné buňky do různých jiných orgánů v těle (do uzlin, do plic či do kostí).

    Mnohé ženy se nebojí tolik rakoviny jako ztráty prsu. Toto může pochopit zase jen žena. Jde o nepřekonatelný strach ze zmrzačení, neboť ztráta prsu je ženou chápána jako zmrzačení. I starší ženy nesou ztrátu prsu velmi těžce. Mladší ženy se pak bojí ztráty svého muže. Z rozhovorů s partnery postižených žen však víme, že muž neopouští ženu proto, že přišla o prs. Žena bez prsu neztrácí na své sexuální přitažlivosti. Hlavním problémem je chování ženy, která je ztrátou prsu zaskočena, lituje se, odmítá své vlastní změněné tělo a mnohdy i partnera.

    Nález rakoviny v prsu neznamená automaticky ztrátu prsu a čím je nalezené nádorové ložisko menší, tím je výsledek po operaci pěknější. U některých žen se po několika měsících téměř nedají nalézt dokonce ani stopy po operaci a další léčbě. Hovoříme samozřejmě o ženách, u kterých bylo zhoubné ložisko nalezeno včas, kdy bylo malé a téměř nehmatné.