MAMO.CZ | MAMOGRAFICKÝ SCREENING [ISSN 1804-0861]
česky | english | mapa webu

Rakovina prsu: Základní pojmy

Na této stránce Vám přinášíme slovníček, který by Vám měl pomoci zorientovat se ve zdravotnické terminologii, často používané při mamografickém vyšetření.

Rakovina prsu, zhoubné onemocnění prsní žlázy, maligní nádor prsu - to všechno jsou názvy jednoho onemocnění: nádoru v prsu,který chová agresivně, pohlcuje své okolí, je schopen vysílat své buňky i do vzdálených orgánů a není-li včas nalezen a odstraněn, může přivodit své nositelce smrt. Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen, může je postihnout v kterémkoliv věku. V této neradostné pravdě však svítí světélko naděje. Rakovinu prsu lze objevit pomocí rentgenologických metod mamografie a ultrasonografie, to znamená pomocí přístrojů, které se jmenují mamograf a ultrazvuk.

Mamograf je přístroj, který umí na rentgenových snímcích ukázat zhoubný nádor již tehdy, nemá-li žena žádné potíže a nic podezřelého si v prsech nehmatá. V tomto případě je obrovská šance na úplné uzdravení nebo alespoň mnohaleté přežití.

Mamografické vyšetření je vyšetření prsu pomocí mamografu. Vyšetření je prováděno na speciálních mamodiagnostických oddělení. Provádějí ho téměř vždy ženy, speciálně školené laborantky. Vyšetření je trochu nepříjemné, není však bolestivé. Žena při vyšetření stojí. Každý prs je vyšetřen ze dvou stran, pokaždé se musí lehce zmáčknout, což může právě být nepříjemné. Bez tohoto zmáčknutí by však mamografický snímek neměl dobrou kvalitu, vyšetření by vlastně bylo zbytečné. Vzniklé mamografické snímky hodnotí lékaři. Nejsou-li na snímcích žádné podezřelé změny, je tím vyšetření ukončeno. Někdy nastane situace, že z mamografického snímku není možno přesvědčivě určit, zda je žena zdravá. V tom případě je doplněno vyšetření ultrazvukem.

 

Ultrazvuk nebo také sonograf či ultrasonograf je přístroj, pomocí kterého rovněž dokážeme prsa vyšetřovat.

Ultrazvukové vyšetření poskytuje jiné informace než mamografie, oba druhy vyšetření se ideálně doplňují. Někteří lékaři ho nazývají sonografické vyšetření, jde však stále o stejný druh vyšetření prsu. Platí, že ultrazvukové (sonografické) vyšetření nemůže nahradit vyšetření mamografem, může ho však významně doplnit a hodí se zejména pro vyšetřování prsů mladých žen, těhotných nebo kojících maminek. Vyšetření je nebolestivé, žena při něm leží pohodlně na zádech, lékař, který vyšetření provádí, přejíždí sondou s hladkým povrchem po celém prsu. Prs je natřen jemným gelem, aby sonda hladce klouzala a mohl tak být postupně vyšetřen celý prs. I v ultrazvuku je možné nalézt malá a nehmatná podezřelá ložiska, která vedou k včasnému stanovení diagnózy rakoviny.

Včasný záchyt nebo záchyt včasného stadia nádoru popisuje situaci, kdy bylo v prsu pomocí mamografie nebo ultrazvuku objeveno nádorové ložisko, které je nehmatné. Čas je totiž nejúčinnější zbraní v boji s rakovinou neboť včas odhalený malý nádor je slabým nepřítelem a současná medicína si s ním ví rady. Při nalezení takového malinkého - lékaři používají obvykle výraz minimálního - nádoru má žena šanci na úplné uzdravení. V mnoha zemích světa byl proto zaveden mamografický screening neboli preventivní program, který již od roku 2002 oficiálně probíhá i v České republice.

Screening (čti skríning) neboli preventivní program pro vyhledávání včasných stadií nádorů umožňuje ženám bezplatné vyšetření prsu. V České republice má na mamografické vyšetření právo každá žena od 45. roku života. Vyšetření se provádí jednou za dva roky. Vyšetření prsu je třeba podstupovat pravidelně, nestačí jen jednou za život. Je velmi dobré, dochází-li žena na jedno pracoviště, protože pro lékaře, kteří mamografické snímky hodnotí je velmi přínosné, mohou-li porovnávat starší a nové snímky mezi sebou. Má-li žena vyšetření provedeno pokaždé někde jinde, mohou lékařům uniknout jemné rozdíly a tím i viditelné známky malého nádoru v mamografii.

Benigní nález je název pro nevýznamný nález v prsu. Přeloženo do srozumitelné řeči, jde o nezhoubný nález. V praxi to znamená, že lékař v prsu něco objevil, ale toto "něco" znamená vlastně "nic". Může jít o cystu, což je dutinka vyplněná tekutým obsahem. Nebo může jít o tukově vazivový uzlík, který se nazývá fibroadenom. Takových možností je více. Nejpodstatnější je, že benigní nález znamená, že se v prsu neděje nic významného nebo nebezpečného. Benigní nález je to, co v prsu může zůstat a nijak ženu neohrožuje na zdraví.

Maligní nález je naopak název pro významný nález v prsu. Slovo maligní používají zdravotníci, chtějí-li říci, že nalezli zhoubné ložisko (ložisko rakoviny).

MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D.

BREAST UNIT PRAGUE
Mamma centrum Háje

Související stránky

Poslední aktualizace: 20. 8. 2014