MAMO.CZ | MAMOGRAFICKÝ SCREENING [ISSN 1804-0861]
česky | english | mapa webu

Rakovina prsu: Prevence

Mamografický screening znamená preventivní vyšetřování mléčné žlázy žen, které nepociťují žádné přímé známky přítomnosti nádorového onemocnění prsu (tzv. bezpříznakové ženy). Záměrem mamografického screeningu v České republice je nabídnout ženám kvalifikovaná preventivní vyšetření prsu na kvalitních pracovištích, tzv. screeningových centrech. Kromě tohoto preventivního lékařského vyšetření by si ženy měly každý měsíc provádět samovyšetření prsu.

Co by měly ženy o svých prsech vědět

Existují příznaky (změny), které nás musí varovat, že se s prsy něco děje, existují příznaky (změny, známky), které jsou nevýznamné. Každá žena musí vědět, co je normální změnou prsu a co ne.

Co je normální?

Normální je, když prsy občas bolí. Bolí obvykle oba dva prsy, nejčastěji před menstruací, v těhotenství nebo když začnete užívat antikoncepci nebo jiné hormonální pilulky, které předepisuje ženám gynekolog proto, aby lépe snášely potíže, které přináší přechod. Hormonální pilulky proti nechtěnému těhotenství užívají spíše mladé ženy, u kterých je pravděpodobnost onemocnění nádorem prsu poměrně malá. Pozor, neznamená to však, že mladá žena nemůže nádorem onemocnět.

Normální je, když před menstruací nebo v počátku těhotenství prsy bolestivě zduří. Během menstruace i v průběhu těhotenství dojde nakonec ke zklidnění bolestivého pocitu.

Normální je, když se po zmáčknutí bradavek objeví čirý výtok, malého množství tekutiny, někdy třeba jen kapička. Průhledná nebo mírně zakalená, dokonce i nazelenalá kapička nevěstí nic špatného. Takový nevýznamný výtok se obvykle objevuje před menstruací, může přetrvávat i několik měsíců po kojení, některé ženy ho mají celý život. Objevuje se obvykle na obou bradavkách.

Co není normální?

Není normální, když se v prsu najednou objeví hmatný útvar, který tam ještě před nedávnem nebyl. Nemusí automaticky znamenat, že jde o zhoubný nádor. V prsech se mohou objevovat cysty, hormonální zduření ve žláze nebo také nezhoubné nádory. V každém případě je však nutné hmatný nález vyšetřit mamografem nebo ultrazvukem.

Není normální, když se na bradavce objeví krvavý výtok. Takový výtok nelze přehlédnout. Objevuje se sám od sebe a dělá flíčky na prádle. Když lehce zmáčkneme dvěma prsty bradavku nebo dvorec, což je tmavý kruh kůže okolo bradavky, vytéká tekutiny mnohem více. Tuto tekutinu je třeba otřít bílým kapesníkem a prohlédnout si její barvu, která vynikne především na bílém podkladě. Hnědá nebo dokonce jasně červená barva je jako rozsvícené výstražné světélko. Jde o varování, které se nesmí přehlížet a je nutno okamžitě navštívit lékaře.

Není normální, když se náhle vtáhne jedna bradavka dovnitř a nejde vysunout ven. Některým ženám se bradavky vtáhnou, protože prodělaly zánět prsu, některým se to stane bez příčiny. První i druhý důvod je vždy pokyn k vyšetření prsu.

Není normální, když náhle zčervená jeden prs a žena nemá teplotu. Zčervenání kůže prsu bývá příznakem zánětu, v mnoha případech však také příznakem nádorového onemocnění. Při zánětu, který doprovázen zčervenáním prsu, je prs silně bolestivý. Bolest bývá tak veliká, že si žena nechce nechat na prs ani sáhnout. Je-li prs červený, ale při tom příliš nebolí, jde o závažný příznak, se kterým se chodí bez prodlení k lékaři.

Není normální, když se v kůži prsu objeví vtažení, které tam před tím nebylo. Vtažení se podobá dolíčku a je vidět zejména, když žena zvedne ruce nad hlavu. Více o tomto problému se dozvíte v části o samovyšetřování.

Není normální, když se kůže prsu začne měnit. Je tuhá, všechny póry jsou v ní více viditelné a podobá se slupce pomeranče (ale pozor, samozřejmě není oranžová).

Není normální, když se tmavá kůže bradavky a okolního dvorce pokryje šupinkami, je jakoby "olepená" snadno se přilepí k prádlu a je tak křehká, že při jemném škrábnutí krvácí. Nemluvíme teď o krvavém výtoku z bradavky, ale o jemném krvácení z kůže okolo bradavky.

Všechno, "co není normální", musí vidět lékař gynekolog nebo praktik. V takovém případě by žena neměla odkládat jeho návštěvu a trvat na tom, aby ji lékař poslal do specializovaného centra na mamografické vyšetření.

Co je mamografie a jak se provádí?

Mamografie je speciální rentgenová metoda používaná pro vyšetření prsu. Prsy se obvykle zobrazují ve dvou směrech, tzv. projekcích. Celkem se tedy zhotoví 4 snímky. Při vyšetření se musí prs stlačit mezi podložku a kompresní desku. Dostatečně silné zmáčknutí prsu je nutné pro dosažení maximální kvality a minimalizaci dávky záření.

Před vyšetřením není vhodné používat deodoranty a kosmetické přípravky na oblast prsů a podpaží, protože se můžou stát zdrojem omylů. Pro snadnější odhalení horní poloviny těla doporučujeme si obléci dvoudílný oděv.

Pokud má žena menstruační cyklus, je lepší provádět plánované preventivní (screeningové) vyšetření v jeho první polovině, kdy jsou prsy méně bolestivé a kdy je možné provést silnější kompresi bez nepříjemných pocitů. Při nebezpečí z prodlení (například při důvodném podezření na nádor v prsu) se však vyšetření provádí co nejdříve, bez ohledu na menstruační cyklus.

Mamografie je někdy vhodně doplňována dalšími metodami, především ultrazvukovým vyšetřením. U mladých žen, těhotných a kojících se zpravidla dává přednost ultrazvukovému vyšetření před mamografií. Mamografie je u těchto žen volena pouze výběrově, například při nejednoznačném nálezu při ultrazvukovém vyšetření.

Zátěž zářením je u současné mamografie, prováděné na moderním zařízení, velmi malá, prakticky zanedbatelná. Proto je možné provádět mamografii i pravidelně v ročních intervalech.

Proč se ženy obávají preventivního vyšetření?

Některé ženy, které nemají žádné potíže, nechtějí jít na preventivní vyšetření, aby se náhodou "na něco" nepřišlo. Je to nelogické a nerozumné. Některé dokonce i ve chvíli, kdy si objeví hmatné ložisko, raději vyšetření odkládají ze strachu, aby se nepotvrdila obava, že se v prsu děje něco nebezpečného, že v něm roste zhoubný nádor. V této chvíli již jde o vyslovený hazard a čas přestává být onou silnou zbraní v boji s nepřítelem a naopak začne působit ve prospěch zhoubného nádoru. Vyhlídka na uzdravení se zmenšuje každým dnem, kdy nádor zůstává neléčen.

Mnohé ženy se vyhýbají preventivnímu vyšetření, protože se bojí nemocničního prostředí, v němž se vyšetření odehrává, nebo proto, že si neumí vyšetření zařídit. Screeningová centra, která provádějí preventivní vyšetření prsu, jsou zařízena velmi přirozeně, snaží se, aby se tam ženy cítily dobře. Zorganizovat si preventivní vyšetření prsu je velmi jednoduché, podceňovat by se nemělo ani samovyšetření prsu.

Proč se ženy bojí rakoviny prsu?

Mnohé ženy se mylně domnívají, že onemocnět rakovinou prsu znamená rovnou zemřít. Nezbývá než opakovat, že zhoubné nádory jsou léčitelné; žena však nesmí přijít pozdě, kdy již nádor rozeslal své zhoubné buňky do různých jiných orgánů v těle (do uzlin, do plic či do kostí).

Mnohé ženy se nebojí tolik rakoviny jako ztráty prsu. Toto může pochopit zase jen žena. Jde o nepřekonatelný strach ze zmrzačení, neboť ztráta prsu je ženou chápána jako zmrzačení a jiný výraz se nehodí. I starší ženy nesou ztrátu prsu velmi těžce. Mladší ženy se pak bojí ztráty manžela nebo stálého přítele. Z rozhovorů s partnery postižených žen však víme, že muž neopouští ženu jen proto, že přišla o prs. Žena bez prsu neztrácí na své sexuální přitažlivosti. Hlavním problémem je chování ženy, která je ztrátou prsu zaskočena, lituje se, odmítá své vlastní změněné tělo a mnohdy i partnera.

Nález rakoviny v prsu neznamená automaticky ztrátu prsu a čím je nalezené nádorové ložisko menší, tím je výsledek po operaci pěknější. U některých žen se po několika měsících téměř nedají nalézt dokonce ani stopy po operaci a další léčbě. Hovoříme samozřejmě o ženách, u kterých bylo zhoubné ložisko nalezeno včas, kdy bylo malé (za malé považujeme ložisko do velikosti 2 cm).

MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D.

BREAST UNIT PRAGUE
Mamma centrum Háje

Související stránky

Poslední aktualizace: 20. 8. 2014