MAMO.CZ | MAMOGRAFICKÝ SCREENING [ISSN 1804-0861]
česky | english | mapa webu

Mamografické vyšetření: Rady ženám

Absolvujte pravidelně screeningové mamografické vyšetření

Absolvujte pravidelně screeningové mamografické vyšetření v 1-2ročních intervalech, podle míry vašeho rizika. V současné době máte nárok na bezplatné mamografické vyšetření od 45. roku věku ve dvouletých intervalech. Investujte do svého zdraví a absolvujte v mezidobí mamografii za úhradu, zejména pokud máte vyšší riziko vzniku nádoru prsu.

Navštivte co nejdříve odborného lékaře

Navštivte co nejdříve odborného lékaře (praktického lékaře, gynekologa) nebo přímo některé ze specializovaných screeningových center při jakékoliv nejasnosti či nálezu v prsu.

Provádějte každý měsíc samovyšetřování prsů

Provádějte každý měsíc samovyšetřování prsů - nejlépe v první polovině menstruačního cyklu (vždy ve stejné době). Všímejte si jakýchkoliv změn od minulého vyšetření. Nezapomeňte si vyšetřit také podpaží a dvorec s bradavkou. Postup je popsán v letáčcích, které vydala řada zdravotních pojišťoven a dobročinných organizací. Jsou k dispozici v čekárnách ordinací odborných lékařů a ve screeningových centrech.

Nechte si vyšetřit své prsy

Nechte si vyšetřit své prsy každý rok svým praktickým lékařem nebo gynekologem.

Požádejte o odhad rizika vzniku nádoru prsu

Požádejte o odhad svého rizika vzniku nádoru prsu - například ve screeningovém centru či specializované poradně. Při zvýšeném riziku dbejte, abyste byla pravidelně sledována podle doporučeného schématu.

Uvědomte si, že malý nádor je dobře léčitelný

Uvědomte si, že i zhoubný nádor prsu zjištěný v počátečním stadiu je velmi dobře léčitelný. Také léčení malých nádorů je méně zatěžující a je možné velmi často i zachovat celý prs. Svůj život máte ve svých rukou.

Prof. MUDr. Jan Daneš, CSc.
Radiologická klinika VFN v Praze

Související stránky

Poslední aktualizace: 20. 8. 2014