MAMO.CZ | MAMOGRAFICKÝ SCREENING [ISSN 1804-0861]
česky | english | mapa webu

Aktuality pro veřejnost

Na této stránce jsou zveřejňovány převážně aktuality o rakovině prsu a mamografickém screeningu, které se objevily v českých nebo zahraničních médiích. Nejedná se tedy o oficiální stanoviska KOMD ani AMA-CZ.


Rakovina prsu Rakovina prsu Mamografický screening v ČR Mamografický
screening v ČR
Samovyšetření prsu
a seznam screeningových center
(pro Android a iPhone)

Mamografie ženám neškodí, vyvracejí šířící se mýtus vědci

Mamografie, tedy rentgenové vyšetření prsu sloužící k odhalení prvních stádií rakoviny prsu, se v Česku využívá masově už od 90. let 20. století. Od té doby zachránila životy bezpočtu žen. Některé ženy se ale vyšetření obávají a raději dávají přednost například ultrazvuku nebo na vyšetření vůbec nejdou. Navíc se ozývají hlasy, že by mamografie nemusela být tak bezpečná a efektivní, jak se říká. Lékaři ale tvrdí, že mohou být pacientky klidné a vyšetření podstupovat mají.


Někteří vědci poukazují na riziko chybně pozitivní diagnózy, která u žen vede ke zbytečným invazivním zákrokům a způsobuje jim mnoho stresu a úzkosti při čekání na výsledky biopsie.

Podle profesora Jana Daneše, předního specialisty na radiologii a diagnostiku onemocnění prsu, jsou ale podobné úvahy zbytečné, a možná dokonce nebezpečné.

Celý článek na webu novinky.cz

1.2.2018 novinky.cz


Zpět