MAMO.CZ | MAMOGRAFICKÝ SCREENING [ISSN 1804-0861]
česky | english | mapa webu

Aktuality pro veřejnost

Na této stránce jsou zveřejňovány převážně aktuality o rakovině prsu a mamografickém screeningu, které se objevily v českých nebo zahraničních médiích. Nejedná se tedy o oficiální stanoviska KOMD ani AMA-CZ.


Rakovina prsu Rakovina prsu Mamografický screening v ČR Mamografický
screening v ČR
Samovyšetření prsu
a seznam screeningových center
(pro Android a iPhone)

Lékaři: Mezi umělým oplodněním a rakovinou prsu může být souvislost

V Česku každoročně přibývá párů, které podstupují umělé oplodnění. Důvodem je mimo jiné i vyšší věk matek. Lékaři nicméně upozorňují, že hormonální léčba, kterou ženy musí podstoupit, zdaleka není bez rizika. Někteří poukazují na fakt, že právě umělé oplodnění může mít jistou souvislost s nárůstem případů rakoviny prsu. Situace se zhoršuje hlavně ve vyšším věku žen, kdy výskyt rakoviny prsu stoupá tak jako tak - a navíc v kombinaci s enormní dávkou umělých hormonů. Ženy, které hormonální léčbu prodělaly, by tak měly být opatrné a nepodcenit prevenci.


Ročně se u nás pomocí umělého oplodnění pokouší otěhotnět zhruba dvacet tisíc žen, často opakovaně. Pro mnohé páry se jedná o jedinou možnost, jak mít vlastní dítě. Umělé početí pod zkratkou IVF mnohé z nich vnímají jako běžnou součást plánovaného rodičovství. Podle některých odborníků je ale víc než zjevné, že tato cesta zároveň není bez rizika. "Zdá se nám, že přibývá těch pacientek, které prodělaly hormonální přípravu před umělým oplodněním. Ale nevíme, jestli je to proto, že obecně přibývá žen, které podstupují umělé oplodnění, nebo proto, že to s sebou nese riziko karcinomu prsu," vysvětluje Petra Tesařová z onkologické kliniky Vinohradské fakultní nemocnice v Praze.

Celý článek na webu ceskatelevize.cz

24.9.2013 ceskatelevize.cz


Zpět