Archiv
Rok: 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003
Včasné odhalení a léčba rané formy karcinomu prsu může předejít následnému vzniku invazivního nádoru. Takový je závěr studie z anglické Queen Mary University of London (QMUL), která byla právě publikována v odborném časopise The Lancet Oncology [1].
Falešně pozitivní výsledek mamografického vyšetření může u dané ženy naznačovat zvýšené riziko vzniku karcinomu prsu, a to i 10 let poté, co byl falešně pozitivní nález konstatován. Výsledky nejnovějšího výzkumu byly právě publikovány v Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention [1], což je oficiální časopis Americké asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research, AACR).
Ve dnech 26.–27. listopadu 2015 se v Brně již tradičně konala každoroční konference „Datový audit mamografického screeningu v praxi“. Jejího třináctého ročníku se zúčastnilo více než 160 lékařů, radiologických asistentů, sester a dalších odborníků na mamografický screening z celé ČR. Účelem tohoto pravidelného setkávání je zhodnocení práce akreditovaných center mamografického screeningu v předchozím roce, prezentace dosavadních výsledků Národního programu screeningu karcinomu prsu v České republice a v neposlední řadě i vzájemná výměna zkušeností mezi jednotlivými centry.
Institut biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity, Komise odborníků pro mamární diagnostiku Radiologické společnosti a SNAR a Asociace mamodiagnostiků ČR pořádají již třináctý ročník tradiční konference o aktuální problematice screeningu karcinomu prsu v ČR.
Prospektivní studie TAILORx podává dosud nejpřesvědčivější důkaz o tom, že analýza exprese 21 genů dokáže identifikovat pacientky s karcinomem prsu, které mohou být ušetřeny chemoterapie. Výsledky nejnovějšího výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise New England Journal of Medicine [1].
Dokáže-li lékař odhalit zhoubný nádor v časném stadiu či dokonce předpovědět zvýšené riziko pro vznik zhoubného nádoru u konkrétního člověka, šance na úspěšnou léčbu je výrazně vyšší. Podle závěrů mezinárodní studie, kterou koordinovali odborníci z Uppsalské univerzity (Uppsala universitet) ve Švédsku, mohou zjevně zdravé buňky prsní tkáně obsahovat genetické aberace (odchylky), které zřejmě souvisejí se zvýšeným rizikem pro vznik nefamiliárního karcinomu prsu. Výsledky výzkumu byly publikovány v odborném časopise Genome Research [1].
Vláda na konci srpna odsouhlasila 13 akčních plánů Národní strategie Zdraví 2020. Patří mezi ně Národní akční plán na screening a včasný záchyt vážných nemocí, v jehož rámci vznikne řada nových plošných screeningů. Své akční plány má také prevence obezity, správná výživa a stravovací návyky, podpora pohybové aktivity nebo zvládání infekčních onemocnění.
Středomořská strava kombinovaná s extra panenským olivovým má pravděpodobně blahodárné účinky s ohledem na primární prevenci karcinomu prsu. Výsledky randomizované klinické studie, která se uskutečnila ve Španělsku, byly právě publikovány v odborném časopise JAMA Internal Medicine [1].
V červencovém čísle časopisu Vesmír vyšel text doc. RNDr. L. Pecna naznačující, že v souvislosti se zlepšujícími se výsledky léčby nádorů prsu začnou převažovat negativa mamárního screeningu a že by bylo třeba připravit se na to, že éra preventivního vyšetření na mamografu zřejmě končí [1]. S tvrzením autora, že se mění pohled na smysl pravidelného mamografického vyšetření, nelze souhlasit. Ve skutečnosti je konsensuální postoj nejvýznamnějších expertů stálý: přínosy mamografického vyšetřování zřetelně převažují nad jeho riziky. V zářijovém čísle Vesmíru byla publikována reakce prof. Vyzuly a jeho spoluautorů [2].
Od září 2015 je k dispozici nová verze programu Masc 5.1.
Ministerstvo zdravotnictví chce rozšířit preventivní programy – tzv. screeningy na další choroby. V Česku už podobné projekty několik let úspěšně fungují, třeba na včasný záchyt rakoviny tlustého střeva, prsu, hrdla děložního či novorozenecký screening.
Dne 10. 7. 2015 byly elektronicky odeslány validační reporty na registrované e-mailové adresy. V reportech jako obvykle naleznete seznam problémů detekovaných v datech za rok 2014.
Přidání levného a snadno dostupného ženského hormonu progesteronu do léčebného postupu karcinomu prsu by jednoho dne mohlo zlepšit výsledky léčby u přibližně poloviny ze všech pacientek s tímto onemocněním. Závěry nejnovější mezinárodní studie byly právě publikovány v prestižním vědeckém časopise Nature [1].
PDF soubor ke stažení (470 kB)
Pracovní skupina 29 nezávislých mezinárodních expertů ze 16 zemí, které nominovala Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), zhodnotila přínosy a nežádoucí účinky různých metod screeningu karcinomu prsu.
Ženy s rakovinou prsu, v jejichž rodinné anamnéze se toto onemocnění vyskytlo, nemají po léčbě horší prognózu než ostatní pacientky s rakovinou prsu. Takový je závěr nové rozsáhlé studie, která byla právě publikována v odborném časopise British Journal of Surgery [1].
Mamografické vyšetření je opředené řadou mýtů, které přiživují internetové diskuse. Lékaři ale ubezpečují, že je to zcela bezpečná metoda. V případě včas objeveného karcinomu prsu mají přitom pacientky velkou naději na vyléčení.
Šance na vyléčení karcinomu prsu v průběhu několika posledních desetiletí výrazně vzrostla. Pokud však nádor metastázuje, onemocnění je prakticky nevyléčitelné. Jedním z důvodů by mohlo být i to, že metastázy jsou detekovány příliš pozdě – tedy až poté, co vyrostou natolik, že se začnou projevovat různými příznaky nebo jsou viditelné na radiologickém snímku. Pokud by metastázy byly detekovány dříve, vzrostla by šance na vyléčení nově vzniklých nádorů. Švédští výzkumníci z Lundské univerzity (Lunds Universitet) navrhli způsob, jakým by se možná metastázy daly detekovat v mnohem časnějším stadiu, než bylo až dosud možné.
Muži s vyšší hladinou ženského hormonu estrogenu mají zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu. K takovému závěru dospěli autoři mezinárodní studie, která byla právě publikována v odborném časopise Journal of Clinical Oncology [1].
Zákaznice obchodů se spodním prádlem v centru Zlína budou moci ve středu 13. května 2015 narazit na nevšední podprsenky pouze s jedním košíčkem. Toto datum patří Českému dni proti rakovině a při této příležitosti se uskuteční kampaň Zlínská košíčková, která má za cíl upozornit na problematiku rakoviny prsu a poskytnout ženám informace o možnostech prevence. Akce bude informovat o zlínském centru Mamma Help.
Našla jsem si v prsu něco divného. Mám se začít bát? Mamografické vyšetření odhalí, zda ano, nebo ne. Vždy je třeba vyloučit závažnější změny.
V lednu 2014 bylo zahájeno adresné zvaní občanů do programů screeningu zhoubných nádorů, konkrétně screeningu nádorů děložního hrdla a nádorů prsu u žen, a dále nádorů tlustého střeva a konečníku (kolorekta) u žen a mužů. Cílem je posílit stávající programy prevence a zvýšit dosud nedostatečnou účast v nich – proto jsou adresně zváni občané, kteří se těchto programů dlouhodobě neúčastní a riskují tak závažné nádorové onemocnění. Projekt je koordinován Ministerstvem zdravotnictví ČR ve spolupráci se zástupci dotčených odborných společností (gynekologie, gastroenterologie, gastrointestinální onkologie, radiodiagnostika, všeobecné lékařství, PL), zástupců zdravotních pojišťoven a dalších expertů jmenovaných ministrem zdravotnictví. Své klienty (pojištěnce) zvou k preventivním vyšetřením všechny zdravotní pojišťovny, které také hradí veškerá potřebná vyšetření. Projekt je realizován s pomocí finančních prostředků z fondů EU.
Trička na AVON Pochod 2015 můžete zakoupit u své AVON Lady/Gentlemana nebo na e-shopu. 15. ročník AVON Pochodu projde Prahou v sobotu 6. června 2015.
Vyšetření široké škály genetických rizikových faktorů by mohlo pomoci lékařům zjistit, které ženy mají zvýšené riziko vzniku karcinomu prsu. Takový je závěr rozsáhlé mezinárodní studie, do níž bylo zahrnuto více než 65 000 žen, a která byla právě publikována v odborném časopise Journal of the National Cancer Institute [1].
Riziko vzniku rakoviny prsu je zvýšené u žen, jejichž příbuznému prvního stupně (otec, bratr, syn) byla diagnostikována rakovina prostaty. Takový je závěr americké studie, která byla právě publikována v CANCER [1], oficiálním časopise Americké onkologické společnosti (American Cancer Society).
Na webu mamo.cz byly zveřejněny odhady počtu pacientek s karcinomem prsu, které budou léčeny v roce 2015.
V lednu 2014 bylo v ČR zahájeno adresné zvaní občanů do programů screeningu zhoubných nádorů. Zváni jsou občané, kteří se těchto organizovaných programů časného záchytu dlouhodobě neúčastní.
Od února 2015 je k dispozici nová verze programu Masc 5.0.
Zpřesnit diagnostiku rakoviny prsu umožní nový mamograf s prostorovým 3D zobrazením, který má jako třetí v ČR Thomayerova nemocnice. Přínosem je hlavně pro mladší ženy, které mají v prsou víc žlázy a vaziva než tukové tkáně.
Postmenopauzální ženy, které jsou „metabolicky nezdravé“ (tzn. vykazují abnormality v metabolismu inzulinu), mají zvýšené riziko vzniku karcinomu prsu v porovnání s „metabolicky zdravými“ ženami, tvrdí autoři studie publikované v odborném časopise Cancer Research [1]. Překvapivě to platí jak pro ženy s nadváhou, tak pro ženy s normální váhou.
Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), specializovaná agentura Světové zdravotnické organizace (WHO), důrazně nesouhlasí se závěry vědecké zprávy o příčinách zhoubných nádorů u lidí, která byla začátkem ledna 2015 publikována v odborném časopise Science.
Byla zveřejněna nová verze datového rozhraní pro předávání dat v programu mamografického screeningu.