Archiv
Rok: 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003
Organizace OECD představila začátkem prosince již páté vydání publikace Health at Glance, tedy Stručný pohled na zdraví. Kniha poskytuje zajímavý pohled do zdravotnických systémů 30 členských zemí OECD a také jejich vzájemné porovnání na základě vybraných indikátorů. Není bez zajímavosti, že podkapitola o kvalitě onkologické péče je věnována třem diagnózám, u nichž v ČR probíhají screeningové programy – tedy karcinomu prsu, děložního hrdla a kolorektálnímu.
Sociální izolace a stres u laboratorních krys může zvyšovat jejich riziko vzniku rakoviny prsu. Vyplynulo to z nové americké studie.
Již sedmý ročník má za sebou každoroční setkání pracovníků akreditovaných mamografických center nesoucí název „Datový audit mamografického screeningu v praxi“. Letošní konference se konala 27. listopadu 2009 v Brně a mezi hosty byli vedle rekordních 130 účastníků mj. i ředitelka Odboru zdravotních služeb Ministerstva zdravotnictví ČR MUDr. Stanislava Pánová, vedoucí Odboru zdravotnictví Krajského úřadu JMK MUDr. Josef Drbal a MUDr. Miloslava Dubovská z Úseku zdravotní péče Všeobecné zdravotní pojišťovny.
V naší online poradně se nás často ptáte, kolik stojí vyšetření prsů pro samoplátkyně (bez doporučení praktického lékaře či gynekologa). Proto jsme do sekce Mamografické vyšetření přidali stránku s orientačními cenami ultrazvukového a mamografického vyšetření.
Nová verze softwaru MaSc č. 4.0.5 je k dispozici a byly v ní aktualizovány názvy zdravotních pojišťoven.
Zpěvačka Anna K má rakovinu prsu, podcenila prohlídky. V každém věku jsou však vhodné jiné.
Ke dni 1.10.2009 byla aktualizována struktura datového rozhraní pro předávání datového auditu k centrálnímu zpracování.
Již delší dobu je známo, že vyšší denzita prsní tkáně znamená vyšší riziko rakoviny prsu. Nyní bylo zjištěno, že je také významným indikátorem pro recidivu nádorového onemocnění.
České ženy už dávno získaly respekt před hrozivou nemocí, jakou je rakovina prsu. I proto má v Česku takový úspěch preventivní screeningový program. Stále však přetrvává pověra, že jsou tímto zhoubným nádorem ohroženy hlavně ženy po padesátce.
Rakovina prsu postihuje i velmi mladé ženy. Ze 6000 Češek, u nichž je ročně odhalena, je sice většina starší 50 let, zhruba 100 z nich jsou ale ženy do 35 let. Výjimkou nejsou podle docentky Petry Tesařové z onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) dvacetileté dívky. Gynekologové podle ní však na rakovinu u těchto žen nemyslí, a tak jen málokterý jim preventivně vyšetřuje prsa pohmatem.
Ročně je v České republice diagnostikováno přes 68 000 nových onkologických pacientů a více než 27 000 jich rok co rok umírá. Současně však také mezi námi žije nejméně 380 000 onkologicky nemocných, kteří jsou úspěšně léčeni nebo s onkologickou osobní anamnézou.
Prevence, osvěta, mezioborová spolupráce – to jsou asi nejčastější termíny, které se objevovaly v příspěvcích účastníků XX. kongresu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Není divu, vždyť oficiální téma kongresu, který proběhl 21. října na brněnském výstavišti, znělo „Prevence a časná diagnostika onkologických onemocnění v ordinaci praktického lékaře“.
Kolem mamografického screeningu vznikl v létě v médiích rozruch. Řada mladých žen získala pocit, že by pro ně mohl být nebezpečný. Je to ale jinak. Není pro ně ideální. Ultrazvuk obvykle zobrazí prs mladé ženy lépe než mamografie.
Femma, s.r.o., jedno z brněnských akreditovaných pracovišť pro mamografický screening, zve všechny zdravotně postižené ženy ve věku od 40 let výše na preventivní mamografické vyšetření. 20. října se zde navíc koná několik doprovodných akcí.
Vědci provedli dosud nejrozsáhlejší průzkum možných souvislostí mezi životním stylem a rizikem vzniku rakoviny prsu - a zjistili přitom, že více než 40 % případů tohoto zhoubného onemocnění by se dalo předejít, kdyby si ženy osvojily zdravější životní styl.
Američtí výzkumníci potvrdili, že ženy, které užívají tamoxifen pro snížení rizika recidivy rakoviny prsu, mají skutečně nižší pravděpodobnost, že se u nich vyvine nejčastější typ tohoto onemocnění; hrozí jim ale údajně vyšší riziko, že je postihne agresivnější forma této nemoci.
Národní program mamografického screeningu probíhá v ČR od roku 2002. Úrovní organizace i kvalitou práce s daty může být vzorem pro podobné preventivní projekty i v mezinárodním kontextu. Co je však nejdůležitější, prokazatelně zachraňuje stovky životů. Datovou podporu mu poskytuje Institut biostatistiky a analýz brněnské Masarykovy univerzity. Ten nyní vydal zprávu popisující oficiální výsledky za rok 2007 – ta jednoznačně potvrzuje pokračování pozitivních trendů.
V Česku se rozvinula diskuse, zda je vhodné používat mamografické vyšetření, odhalující rakovinu prsu, u mladých žen.
Rakovina prsu patří mezi nejrozšířenější formy rakoviny a je druhou nejčastější příčinou úmrtí na nádorové onemocnění u žen. V případě, že je odhalena včas, je velká naděje na úspěšnou léčbu. Ale i tak je velice důležité bojovat. Tak, jako to dělá Pavla Tichá.
Každou hodinu se nejméně jedna žena v Česku dozví, že má rakovinu prsu. Jde o to, jak se to dozví.
Lidstvo nemá radostné vyhlídky: do roku 2030 by měl třikrát stoupnout výskyt nádorových onemocnění v celém světě.
Po čtyřech letech existence Projektu 35, který je zaměřen na mladé ženy s rakovinou prsu, přicházejí lékaři s dalším vyšetřením, které pomůže zpřesnit léčbu.
Zprávy o lécích na rakovinu lidé doslova "hltají" a medikamenty ihned shánějí. Na rady, jak zhoubným nemocem předcházet, už tak silná odezva nebývá.
Rakovina hrozí i mladým ženám - dvě procenta pacientek s rakovinou prsu je mladších 35 let. Nádory jsou u nich agresivnější a navíc ženy většinou přicházejí s již rozvinutým onemocněním. V Česku pro ně není plošný screening. Zdravotní pojišťovny ho platí ženám až od 45 let.
Lékařům se stále nedaří odhalovat některé typy nádorů včas, pacienti podceňují prevenci.
Karcinom prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. Jeho výskyt stále stoupá. Přitom až 90 procent pacientek, u nichž je nádor odhalen včas, může být současnými léčebnými postupy vyléčeno.
Britští experti na onkologický screening znovu zdůraznili přínos mamografického screeningu. Nedávno totiž byla publikována studie, že až jedna třetina případů rakoviny prsu, které jsou diagnostikovány v rámci mamografického screeningu, možná nevyžaduje žádnou léčbu.
Ke dni 1.7.2009 byla aktualizována struktura datového rozhraní pro předávání datového auditu k centrálnímu zpracování.
Česká národní zdravotní pojišťovna (ČNZP) v rámci svého balíčku "69 plus" poskytuje příspěvek na mamografické vyšetření ženám mimo věkové rozmezí 45-69 let, ve kterém je vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
Nádory způsobují geny, které se poškodily během života. Ale u několika druhů rakoviny se s poškozenými geny již narodíte. Odhaduje se, že geny je podmíněno 5 až 10 procent nádorů. Pak se nemoc projeví už v časném věku.
Rozhovor s primářkou Radioterapeuticko-onkologického oddělení FN Motol MUDr. Janou Prausovou, Ph. D, MBA, členkou autorského týmu výše zmíněné knihy.
Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, každoročně narůstá. Známý fakt ženy děsí a dává vzniknout různým mýtům o této nemoci.
Britští vědci nedávno oznámili, že malá klinická studie nového léku proti dědičné rakovině prsu přinesla slibné výsledky.
V naší on-line poradně se často ptáte na riziko rakoviny prsu u žen, u jejichž příbuzných se toto zhoubné onemocnění vyskytlo.
Lidé, jejichž blízcí onemocněli rakovinou anebo na ni zemřeli, dostali v Jihlavě výrazného pomocníka. Od května totiž začala v jihlavské nemocnici fungovat nově tzv. Ambulance genetického rizika. Informovala o tom mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.
Silná motivace k léčbě a pozitivní postoj pacientek jsou zásadní pro úspěch terapie nádorů prsu. K podpoře nemocných vychází nová informační brožura.
Američtí vědci objasnili způsob, jakým se rakovinné buňky z karcinomu prsu šíří přes hematoencefalickou bariéru do mozku. Výsledky výzkumu byly opublikovány v prestižním časopise Nature.
Výsledky laboratorní studie, které byly prezentovány na konferenci Americké asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research) naznačují, že myši, které každodenně konzumovaly ekvivalent dvou lidských porcí vlašských ořechů, jsou chráněny před rakovinou prsu.
Pětašedesátiletá Karin z Chomutovska je i ve stáří velmi aktivní. Udělala si průvodcovský kurz, pravidelně sportuje, jezdí na kole a na poloviční úvazek chodí do práce. Nebylo by na tom nic divného, kdyby zkoušky pro provádění turistů nesložila v době, kdy bojovala se zhoubným nádorem prsu.
Koncem dubna 2009 byl spuštěn webový portál www.kolorektum.cz, který se tak stal oficiálním informačním zdrojem projektu nazvaného Program kolorektálního screeningu v České republice.
Britský výzkumný tým vyvinul ve zkumavce trojrozměrný (3D) model lidského karcinomu prsu, který by měl přispět ke snížení počtu pokusů prováděných na zvířatech a zlepšit kvalitu onkologického výzkumu.
Výzkumníci z britské organizace Cancer Research UK nově identifikovali v lidském genomu dvě oblasti, které ovlivňují riziko rakoviny prsu u své nositelky. Zprávu o tom přineslo poslední číslo odborného časopisu Nature Genetics.
Dopis prof. MUDr. Jana Daneše, CSc., screeningovým centrům.
Nebaví vás chodit na preventivní prohlídky, když vám přece nic není? Přesto byste měla navštívit gynekologa alespoň jednou za rok, protože zejména zanedbání tzv. onkologické cytologie by se vám mohlo opravdu vymstít. Důležitá je i prohlídka prsou, vždyť právě rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u nás. A na rakovinu děložního čípku umírá každý rok zbytečně přibližně 500 žen.
Ročně u nás na rakovinu prsu zemřou dva tisíce žen a další tisíce se s náročnou léčbou a vědomím vážné nemoci potýkají. U rakoviny prsu lékaři neznají nejpravděpodobnější příčinu nemoci (jako je například kouření či lidský papillomavirus u jiných druhů rakoviny), a proto existuje jediná prevence: přijít k lékaři včas.
V březnu 2009 byl spuštěn webový portál www.cervix.cz, který se tak stal oficiálním informačním zdrojem projektu nazvaného Program cervikálního screeningu v České republice.
Již 15. rok pořádají Fakultní Thomayerova nemocnice, Nadační fond onkologie pro 21. století a módní salon Ateliér Donát začátkem března společenský večer. Letos připadl na 4. března a konal se v Lichtenštejnském paláci na Malé Straně.
Podle nedávného zjištění amerických vědců má červené a bílé víno zhruba podobný vliv na riziko rakoviny prsu. Výsledky výzkumu byly nedávno publikovány v odborném časopise Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention*.
Kočka není pes a žena není muž. Některé zdravotní problémy postihují speciálně ženské tělo. Měly bychom o nich vědět a snažit se jim předejít.
Dva tisíce žen ročně v Česku zemřou na rakovinu prsu, nově jich pak onemocní šest tisíc. Stále totiž podceňují preventivní vyšetření a k lékaři chodí, až už je příliš pozdě.
Každý rok zjistí lékaři rakovinu prsu u více než pěti tisíc Čechů a Češek. Tomuto nejčastějšímu nádorovému onemocnění žen podlehnou každý rok zhruba dva tisíce obyvatel. Nechvalný primát přitom má ve výskytu této zákeřné nemoci už po celá desetiletí hlavní město. Na 100 tisíc obyvatel připadá v metropoli zhruba 140 pacientů, přičemž jich kolem šedesáti ročně umírá. Naopak nejnižší výskyt v republice je v Moravskoslezském kraji.
Rakovina prsu je největším strašákem českých žen: ročně se zjistí u 6000 pacientek, 2000 zemřou. Podle primářky onkologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice profesorky Jitky Abrahámové by mohly žít, kdyby chodily na prevenci a nebály se mluvit o svých problémech s lékařem. Pomocníkem proti strachu se má stát knížka "Co byste měli vědět o rakovině prsu", která se objeví na knihkupeckých pultech příští týden.
Britská organizace Cancer Research UK dnes zveřejnila zprávu o tom, že u žen, které si dopřávají jednu až dvě skleničky alkoholu denně, hrozí vyšší riziko vzniku několika typů rakoviny.
Ke dni 23.2.2009 byla aktualizována struktura datového rozhraní pro předávání datového auditu k centrálnímu zpracování.
Českou republiku letos čeká jedna z největších preventivních kampaní proti rakovině. Tisícům Čechů přijde do schránek pozvánka k lékaři. Odborníci budou ženy i muže zvát na vyšetření konečníku. Ženy, které loni zanedbaly preventivní prohlídky, pozvou navíc na vyšetření děložního čípku a mamografii.
Počet britských žen věku pod 60 let, které užívaly hormonální substituční terapii, se snížil na polovinu - a zároveň se u této věkové skupiny snížil výskyt rakoviny prsu, jak potvrdila britská organizace Cancer Research UK.
Od prvního února přispívá Všeobecná zdravotní pojišťovna ženám starším 69 let na úhradu mamografického screeningu – tedy preventivního vyšetření prsu. Ženy mohou žádat o příspěvek do výše 400 korun vždy jednou za dva roky, což je doporučená frekvence absolvování této preventivní prohlídky. VZP zavádí příspěvek v reakci na výsledky svého pilotního projektu „zvaní žen na mamografický screening“.
Počet onemocnění rakovinou prsu za posledních 30 let vzrostl o 120 procent a to je nejvíc ze všech druhů rakoviny. Ročně onemocní 5500 žen a přes 2000 jich zemře. Zvlášť varující je, že rakovina prsu se přesouvá i na velmi mladé ženy, ač dříve to byla spíše doména žen starších. Ročně přibližně 100 žen do 35 let rakovinou prsu onemocní.
V České republice probíhá od roku 2002 organizovaný národní program mamografického screeningu. Mamografické vyšetření umožňuje diagnostikovat zhoubné nádorové onemocnění prsu před projevem příznaků tohoto onemocnění a vede tak k úspěšné a méně náročné léčbě.
Ženy, v jejichž rodině se několikrát vyskytla rakovina prsu, mají až čtyřikrát vyšší riziko, že onemocní rakovinou prsu, než ostatní ženy. Zprávu o tom přinesl výzkum publikovaný v odborném časopise British Journal of Cancer.
Zhoubné nádory prsu jsou nejčastější smrtící nádory u žen v Česku. Přestože je mama dobře viditelná a přístupná vyšetření, jsou klinické známky nádoru prsu projevem pokročilého onemocnění. Proto se stále hledají metody jak včas diagnostikovat nádor prsu, dokud je nález minimální a léčení není ani pro ženu, ani pro zdravotnický systém náročné. Takovou metodou je mamografie.